Spoření je mrtvé, ať žije investice. Kam uložit peníze a nepřiživovat bytovou krizi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 9. 2021 6:47
Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
Foto: Radek Vebr

Dominik Stroukal - investice spojené se zábavou

"Měnová politika velkých centrálních bank stlačila výnosy k nule. Jakýkoliv výnos nad nulu je dnes buď odrazem rizika, nebo štěstí, že investor narazil na dosud nepříliš objevený trh," říká Dominik Stroukal, hlavní ekonom platební instituce Roger.

Pokud chce začínající investor podle něj investovat na deset a více let, dává smysl jít na kapitálový trh a zainvestovat do akcií. "Dnes s tím pomůže jakákoliv banka, ale jsou i zajímavé chytré aplikace do telefonu. Ty dnes nabízí i investice do faktur, nemovitostí či umění," míní ekonom. 

Nebál by se nakoupit trochu zlata a vyzkoušet bitcoin, ovšem zároveň upozorňuje, že obzvlášť kryptoměny jsou Divoký západ a rozhodně není vhodné o nich uvažovat jako o jisté investici.

"Nejlepší je najít něco, co člověka baví a riziko spojí se zábavou. Někdo rád kouká na umění, sbírá mince nebo tituly. Zní to trochu ezotericky, ale dnes jediné výnosy, které nebyly stlačeny na nulu, jsou ty do lidského a sociálního kapitálu. Také nejsou bez rizika, ale je to alespoň zábava. Dokud výnosy zase neporostou," uzavírá Stroukal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy