Spoření je mrtvé, ať žije investice. Kam uložit peníze a nepřiživovat bytovou krizi

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 9. 2021 6:47
Inflace rychle roste, nyní je na 3,4 procenta. To je na českou ekonomiku celkem vysoké číslo, které znehodnocuje peníze uložené na spořicích či termínovaných účtech. Úroky v bankách jsou navíc maximálně u jednoho procenta. Zeptali jsme se proto odborníků, do čeho v současnosti nejlépe naspořené peníze investovat, aby vydělávaly.
Burza akcie ilustrační foto
Burza akcie ilustrační foto | Foto: Reuters

Aleš Prandstetter - akcie a dluhopisy

Podle Aleše Prandstettera, šéfa společnosti Fichtner, fungují v době zvyšující se inflace zpravidla ty investice, které se jí dokážou svým výnosem přizpůsobit.

"Typickým příkladem jsou akcie firem, protože firmy, jak vidíme kolem sebe, dokážou cenu produkce přizpůsobit obecnému růstu cen a uchovají si tak marži, která ve výsledku přináší výnos akcionářům. Akcie jsou nicméně vhodnou investicí až na delší horizont, deset let, ten musíme ctít, i když se inflace obáváme," vysvětluje Aleš Prandstetter.

Na kratší horizont se jako konzervativnější investice podle něj nejvíce hodí protiinflační Dluhopisy Republiky, které vydalo ministerstvo financí. "Otázka objemu je podle toho, jak je pro koho drahý jeho čas. Obecně zhruba 100 tisíc korun do těchto dluhopisů sedí. Úrokem je inflace, takže z hlediska atraktivity ke vkladům na spořicích účtech je to bezkonkurenční, záporné reálné úroky s námi ještě nějaký pátek budou," doplňuje Prandstetter.

Pokud má investor k dispozici pouze pár desítek tisíc, maximálně nižší stovky tisíc, a chce je zhodnotit v krátkém horizontu - do pěti let, je nejlepší nakládat jednoduše a přitom bezpečně z hlediska kolísavosti.

"Tady bych doporučil opět protiinflační dluhopisy. Pokud se jedná o větší částky na delší horizont, třeba pro budoucí rentu, pak je již třeba poskládat odpovídající portfolio. Dá se očekávat, že nejvyšší podíl v takovém portfoliu budou mít akcie. Stojí za to se poradit s kvalitním poradcem, tedy nikoli pouhým prodejcem finančních produktů," dodává Prandstetter. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy