Soud: Peníze v největší záložně zůstanou zablokované

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
14. 6. 2013 15:03
Praha - Členové největší tuzemské kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) se zatím ke svým vkladům nedostanou.

Vrchní soud v Praze totiž zamítl tři z pěti stížností zástupců záložny na usnesení Vrchního státního zastupitelství v Praze, které o zablokování v průběhu května rozhodlo.

Další stížnost družstva soud zamítl, protože byla podána opožděně. O poslední ještě Vrchní soud nerozhodl. Kromě toho vyhodnotil jako nedůvodné i dvě odvolání MSD na dvě zamítnuté stížnosti.

Družstevní záložna tak má i nadále zablokované účty, na kterých je zhruba 2,6 miliardy korun. Celková výše aktiv největší české záložny přitom na konci prvního čtvrtletí roku 2013 činila 13,6 miliardy.

Představenstvo družstva v zatím posledním oficiálním prohlášení z 13. června vzkázalo členům, že uskutečnilo vratky peněz, které na družstevní účty směřovaly po 14. květnu. To potvrzují i někteří klienti.

Vedení družstva současně tvrdí, že prodalo cenné papíry a výnos z nich použije na „uspokojení potřeb svých členů".

Dozorující státní zástupkyně zdůrazňuje, že k blokaci se přistupuje jen v případech, kdy je podezření na spáchání závažného trestního činu.
Ani od kampeličky, ani od Fondu pojištění vkladů

S výjimkou plateb zaslaných po 14. květnu se tak vkladatelé, kteří musí být zároveň členy družstva, zatím ke svým úsporám nedostanou. Peníze totiž nemá ani družstvo, ani o ně ještě nemohou žádat Fond pojištění vkladů.

Vklady jsou sice ze zákona pojištěny až do výše 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun) na každého klienta, ale fond může zahájit výplatu až poté, co od České národní banky obdrží písemné oznámení o neschopnosti záložny dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek.

Zákon přitom uvádí, že Česká národní banka musí takové oznámení vydat nejpozději do pěti pracovních dnů ode dne zjištění rozhodné skutečnosti. Přestože MSD nevyplácí vklady už zhruba tři týdny, zatím jej nevydala. Samotné přerušení výplat totiž ještě automaticky neznamená, že je záložna v platební neschopnosti.

"Česká národní banka podle § 41d odst. 1 zákona o bankách oznámí platební neschopnost do určité doby po zjištění rozhodné skutečnosti. Samo ojedinělé neprovedení platby nebo krátkodobé přerušení plateb však není rozhodnou skutečností, jak potvrzuje i znění směrnice EU o kompenzačních schématech," vysvětluje mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.

"ČNB musí nejprve prověřit, jakou povahu má případné pozastavení plateb, zda souvisí s finanční situací předmětné banky nebo záložny a zda nejde jen o krátkodobý výpadek," dodává Zimmermann. Ohledně podrobností však odkazuje na zákonnou povinnost mlčenlivosti.

Je to vážné, říká státní zástupkyně

"Peněžní prostředky se zajišťují tehdy, nasvědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že jsou určeny ke spáchání trestného činu nebo k jeho spáchání byly užity nebo jsou výnosem z trestného činu," říká obecně k důvodům zadržení peněz družstva dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

"Poskytnuté finanční prostředky byly přes řetězce dalších obchodních společností konvertovány na měnu euro a vyváděny do zahraničí," vysvětlila podrobněji Smetanová již v květnu, kdy problémy největší české záložny vešly ve známost

Trestní řízení zůstává nadále ve stadiu prověřování, což znamená, že zatím není stíhána konkrétní osoba. Momentálně není možné říci ani to, jak dlouho budou peníze MSD zablokované.

„S ohledem na mimořádný rozsah prověřovaných převodů finančních prostředků, vysoce organizované a sofistikované jednání se zapojením množství osob i finančních investic, převodů finančních prostředků přes řetězce obchodních společností do zahraničí za současného krytí identit skutečných pachatelů, nelze délku trestního řízení odhadnout," říká Smetanová.

„Jakmile pominou důvody zajištění, případně budou přijata jiná adekvátní opatření, která zabrání vyvedení majetku z MSD, budou zajištěné finanční prostředky neprodleně uvolněny," uvádí státní zástupkyně bez konkrétnějších podrobností.

Prohlášení MSD vůči členům jsou podle ní v rozporu s objektivním stavem věci, tak jak je zadokumentován ve vyšetřovacím spise. "Vrchní státní zastupitelství v Praze však nebude a ani nemůže s ohledem na uloženou povinnost mlčenlivosti tato jednotlivá tvrzení vyvracet," dodává Smetanová.

Souběžně s trestním řízením zahájila své řízení počátkem května také Česká národní banka. Záložna od té doby nesmí přijímat žádné vklady od svých členů ani jim poskytovat úvěry.

Zavřené pobočky, na telefonu je automat

Navzdory zákonnému pojištění se tak zhruba 15 tisíc členů záložny zatím nedostane ke svým úsporám. To jim pochopitelně v některých případech přináší i vážné komplikace.

"Družstvo má zavřené pobočky, na telefonu je automat a na e-maily neodpovídají. Prostě nechávají lidi jen sledovat jejich stránky, kde jednou za týden napíšou anonymní vyjádření, že se snaží situaci řešit a že máme čekat," říká například Lukáš Bartoš z Brna.

"Den před zablokováním jsem přitom podepsal kupní smlouvu na pozemek a mám do 17. června zaplatit zbytek kupní ceny, to je 900 tisíc korun. Peníze mám ale blokované na účtu MSD. Běhám po bankách a sháním někoho, kdo mi půjčí peníze, jenže bez zajištění nikdo nic nepůjčí a už vůbec ne za výhodných podmínek. Pokud bych si peníze přece jenom půjčil, vznikne mi škoda asi 60 tisíc korun, které bych postupem času musel splatit navíc," upřesňuje Bartoš.

 

Právě se děje

Další zprávy