Praha - Zaměstnavatelé mohou nově uplatnit slevu na pojistném na sociální zabezpečení za každého zaměstnance, jehož mzda nepřesahuje 1,15násobek průměrné mzdy (nyní tedy do 27 100 korun). Jedno z klíčových protikrizových opatření je účinné právě od 1. srpna.
Cílem slevy je udržení pracovních míst během krize, konkrétně snížení personálních nákladů na nejhůře placené zaměstnance. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by tyto slevy mohly pomoci udržet až 70 tisíc pracovních míst.
Přestože "řádnou" slevu lze uplatnit poprvé až za srpen, v praxi ji firmy mohou využít i zpětně, tedy za letošní leden až červenec. Formou mimořádné slevy na pojistném mohou získat zpět část zaplaceného pojistného za všechny měsíce roku 2009, v nichž trval pracovní poměr dotyčných zaměstnanců (nesmělo dojít k výpovědi ani ukončení pracovního poměru dohodou). Nárok na slevu nemá firma, která vstoupila do likvidace nebo je v konkursu.
Opatření má platit jen do konce příštího roku.
Novinka funguje na principu "čím nižší mzda, tím vyšší sleva". Výše slevy činí 3,3 procenta z rozdílu mezi 1,15násobkem průměrné mzdy a vyměřovacím základem zaměstnance, nejvýše však 25 procent vyměřovacího základu. Nejvyšší možná sleva tak dosáhne zhruba 630 korun měsíčně.
Sleva je sice automatická (má na ni nárok každá firma splňující dané podmínky), zaměstnavatel však o ni musí nejdříve výslovně požádat na předepsaném formuláři. Podrobnosti a potřebné tiskopisy najdou zaměstnavatelé na webu České správy sociálního zabezpečení.
Čtěte také: Odborníci: Protikrizový balíček přinese hlavně ztráty Příjmy státu klesají, na pojistném přišel o osm miliard Češi platí na sociální zabezpečení nejvíc v Evropě |
"Slevy na odvodech na sociální pojištění navíc patří mezi nejpopulárnější protikrizová opatření mezi podnikateli," říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Z ankety vyplynulo, že na prvním místě uvádějí toto protikrizové opatření plné dvě třetiny tuzemských podnikatelů.
Analytici i podnikatelé však upozorňují, že sleva nemůže být dlouhodobou spásou pro podniky, kterým chybí zakázky. "Může podle ně ale znamenat určitou úlevu a zachránit některá pracovní místa, pokud podniky vyhodnotí nedostatek zakázek jako dočasný a přidají k pomoci ze strany státu vlastní úsporná opatření," říká například analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek.