Praha - Takzvaná sociální karta, kterou statisíce příjemců státních dávek začnou dostávat zhruba od poloviny letošního roku, zkomplikuje lidem přístup k penězům.
Majitelé těchto karet už totiž nebudou dostávat sociální dávky tak, jak byli dosud zvyklí. A to přesto, že ministerstvo práce a sociálních věcí od začátku příprav slibuje, že oba hlavní způsoby - složenky nebo převod na bankovní účet příjemce - zachová.
Kdo by chtěl i nadále dostávat dávky prostřednictvím poštovní složenky, bude si muset připlatit zhruba 20 korun měsíčně. Právě složenky dosud preferuje až polovina příjemců některých typů dávek, zejména podpor pro nejchudší lidi.
Komplikace ale čekají i na ty příjemce dávek, kteří je dosud dostávají na účet ve své bance. Stát je totiž nově začne posílat na virtuální účet sociální karty vedený u České spořitelny. Právě ta totiž vyhrála soutěž na vydávání a správu těchto karet, zaregistrovala si pro ně název sKarta.
Za vedení účtu u České spořitelny sice nebudou příjemci platit žádný paušální poplatek, k penězům se však dostanou obtížněji než dosud. Buď si je budou muset převádět - byť bezplatně - na dosavadní účet ve své bance, nebo si je vybrat hotově z bankomatu (zdarma je pouze jediný výběr v měsíci), případně je postupně vyčerpat při placení sociální kartou v obchodě.
Reforma přitom měla podle opakovaných ministerských ujištění přinést naopak "vyšší komfort" pro příjemce dávek. První náměstek ministra Vladimír Šiška vloni tvrdil, že například rodičovský příspěvek budou lidé nadále dostávat na svůj dosavadní účet.
Všechno přes spořitelnu
Sociální kartu dostanou všichni, kdo čerpají takzvané sociální dávky - tedy nejen dávky v hmotné nouzi, ale i podporu v nezaměstnanosti či rodičovský příspěvek, stejně jako příspěvky pro zdravotně postižené.
Novinka se přinejmenším v první fázi nedotkne příjemců důchodů a dávek z nemocenského pojištění (včetně peněžité podpory v mateřství), i když ministerstvo výhledově počítá i s touto možností.
Čtěte také:
- Chaos při výplatě dávek skončí do dubna, slibuje Drábek
- Alkohol za dávky? Nová sociální karta tomu nezabrání
- Antimonopolní úřad Drábkovi povolil sociální karty
- Tendr na karty pro chudé vyhrála Česká spořitelna
- Karta pro výplatu dávek státu ušetří ročně miliardu
- Chudí a postižení budou muset platit speciální kartou
Letos je v plánu vydání až milionu karet. Od takzvané "karty sociálních systémů" si ministerstvo slibuje výrazné úspory. Oproti loňským odhadům ale výrazně snížilo jejich výši, nyní úřad hovoří už jen o 200 milionech ročně. K této úspoře má výrazně přispět právě fakt, že stát začne dávky převádět bezhotovostně do České spořitelny, a ušetří tedy hlavně za složenky.
Sjednocení výplat navazuje na novoroční změnu, při níž přešla administrace všech dávek na úřady práce - tedy na jedinou instituci namísto dřívějších tří. Narychlo připravená a nedostatečně otestovaná změna přitom v lednu vedla k chaosu na úřadech a zpoždění výplat.
Z ministerských statistik vyplývá, že přímo na bankovní účty příjemců je dosud vypláceno zhruba 63 procent dávek státní sociální podpory.
Jak online deníku Aktuálně.cz potvrdil náměstek ministra Vladimír Šiška, po vydání sKarty to nebude možné.
Peníze totiž nově začnou chodit na virtuální účet k sociální kartě, odkud si je lidé budou muset sami vybrat.
Přinejmenším ztráta času
"Lidé si pak mohou peníze přeposlat na svůj účet, nebo si je vybrat z bankomatu, což je ekvivalent dosavadního výběru dávek v hotovosti, nebo budou moci přes kartu normálně platit v obchodech," říká Šiška.
Kdo tedy potřebuje peníze na skutečně vlastním účtu u své dosavadní banky, například kvůli placení nájmu či hypotéky, bude si je muset nejdříve převést z České spořitelny. A pokud u ní nemá i vlastní účet, bude na vyplacení dávky čekat minimálně o den déle (podle toho, jak rychle příkaz zadá), než doputují do jeho banky.
Bezplatný však bude jen jeden převod měsíčně (ke každé dávce), za případný další si už spořitelna strhne šest korun.
Přestože si zřejmě půjde nastavit trvalý příkaz, i to je pro příjemce zbytečná komplikace - například bude muset počítat s časovou rezervou pro případ, že by stát v některých měsících poslal dávky později.
Ministerstvo přitom od začátku slibuje, že nový systém přinese lidem "zvýšení komfortu".
Mnoho příjemců dávek navíc neumí pracovat v internetovém bankovnictví, případně se dobře orientuje jen v systému své banky.
"Zvažujeme ještě, zda lidem k tomuto převodu na úřadech poskytneme asistenci, zdali tyto příkazy budou moci zadávat na přání klientů i úředníci," odpovídá Šiška bez bližších podrobností.
Další PIN a pozor na ztrátu
Kdo dá přednost výběru z bankomatu, může si sice vybrat z nejširší sítě v Česku (zhruba 1300), zdarma je však jen jeden výběr dávky v měsíci. Ostatní přijdou na šest korun, výběr u konkurence dokonce na 40 korun.
S kartou půjde i běžně platit v obchodech, ovšem samozřejmě jen do výše zůstatku na účtu. Lidé tedy budou nosit dvě karty - jednu "sociální" a jednu ke svému běžnému účtu, což s sebou přináší i dva různé PIN kódy.
Za opětovné zaslání PIN si banka naúčtuje 100 korun. Kdo sociální kartu ztratí, poškodí nebo mu ji někdo ukradne, zaplatí 240 korun za novou (ještě vloni na jaře mluvil náměstek Šiška zhruba o stokoruně).
Sama spořitelna komplikace s využitím karty neočekává. „V Česku je v současné době zhruba devět milionů vydaných platebních karet. Jde tedy o instrument, který široká veřejnost dobře zná a umí s ním zacházet," říká mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.
Banka poskytne státu všechny související služby zdarma, měla by však přesto vydělat. Jednak na dočasném uložení obrovského množství peněz na účtech, jednak díky získání údajů o stovkách tisíc příjemců dávek.
Čtěte také: Sociální kartu začnou příjemci dávek dostávat do června Alkohol za dávky? Nová sociální karta tomu nezabrání Blog: Drábkova Sparta III |
Přinejmenším v první fázi přitom nepřinese sociální karta ani další výhodu, kterou ministerstvo původně avizovalo. U takzvaných účelových dávek, kde hrozí zneužití, se mělo už přímo u platebního terminálu v obchodě zablokovat placení alkoholu nebo cigaret. Systém to však nakonec nerozezná, kontrolu chce stát provádět až zpětně a složitěji (podrobněji zde).
Peníze na složenku za poplatek
Právě výběry z bankomatu, případně přímé platby sKartou u obchodníka, mají být bezplatnou alternativou k současnému vyplácení dávek v hotovosti či přes složenky.
Zatímco v hotovosti se na úřadech práce od letoška vyplácí jen okamžitá pomoc v hmotné nouzi, složenky mohou lidé stále využívat bezplatně i pro ostatní dávky.
To se ovšem s novou kartou změní. "Pokud klient bude chtít nadstandard v podobě vyplacení dávky přes složenku, bude si tuto službu muset zaplatit," řekl Šiška.
Cena by se podle náměstka měla řídit sazebníkem České pošty (20 korun) a případně České spořitelny. Ta sice složenky nedoručuje, i přesto jí v souvislosti s doručováním peněz přes složenky Šiška zmínil a stejnou informaci pak potvrdil i tiskový odbor ministerstva.
Sama Česká spořitelna ale s takovou alternativou nepočítá. „Předmětem smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí je zabezpečení výplaty dávek prostřednictvím sKarty," říká k tomu mluvčí spořitelny Helena Matuszná.
Ať již bude složenky doručovat kdokoli, je jisté, že nově půjde o nadstandard, za který si příjemci připlatí až stovky korun ročně.
Pokud lidé nezmění své návyky, připlatí si za složenky zhruba každý třetí člověk pobírající dávky. Například podporu v nezaměstnanosti dosud přes složenky přijímá zhruba 40 procent lidí.
V ještě více případech - v přibližně 45 procentech - dosud stát složenkou posílá příspěvek na péči. Tedy podporu pro lidi, kteří jsou z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby.
Podobný podíl mají složenky i u dávek v hmotné nouzi, které dostávají lidé, jejichž příjmy nestačí na pokrytí základních životních potřeb.
Čtěte také: Alkohol za dávky? Nová sociální karta tomu nezabrání Blog: Drábkova Sparta III Sociální kartu začnou příjemci dávek dostávat do června |