Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Za hovory do EU se stále připlácí

Pokud Češi volají z Rakouska, Slovenska nebo jiné země EU domů do České republiky, hovor se jim účtuje jako domácí. To samé platí, pokud z Česka voláte na české číslo, které se právě nachází v unijním zahraničí.

Výjimka ale platí pro volání z tuzemska na zahraniční čísla v EU, třeba když z Česka voláte na rakouská, slovenská nebo třeba chorvatská telefonní čísla. Takové hovory jsou stále považovány za mezinárodní volání, za které si lidé musí připlácet.

T-Mobile chce za minutu volání na čísla lidí ze sousedních států necelých sedm korun. Volání do zbytku Evropy pak stojí 12 korun za minutu. U Vodafonu je levnější pouze volání na Slovensko, které vyjde na 7,3 koruny za minutu. Hovory do zbylých evropských států jinak operátor zpoplatňuje částkou 11,5 koruny za minutu. Nejdražší je v tomto směru O2. Hovor do Bratislavy či do Popradu vás u něj vyjde na 12,5 koruny za minutu. Do dalších sousedních zemí pak zaplatíte přes 20 korun a volání do vzdálenějších evropských států stojí přes 30 korun za minutu.

Vysokých cen hovorů do dalších unijních států by se ale měli Češi příští rok zbavit. Česká europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) nedávno prosadila, že se budou mezinárodní hovory v EU cenově regulovat. Pravidlo, které má platit od května 2019, počítá s tím, že cena mezinárodního hovoru v zemích osmadvacítky nesmí přesáhnout šest korun za minutu.

 

Právě se děje

Další zprávy