Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Pořídit si SIM kartu v cizině se vyplatí

Pokud chcete mobilní služby na dovolené či pracovní cestě mimo EU využívat naplno, je rozhodně výhodné porozhlédnout se po službách zahraničních operátorů.

U dlouhodobějších pobytů v cizině se vyplatí pořídit si k místní SIM kartě tarif. Ten se naopak nevyplácí, pokud cestujete jen na pár dní. Důvodem je obvyklá nutnost zavázat se lokálnímu operátorovi dlouhodobější smlouvou. Proto je v takových případech lepší koupit si předplacený kreditní balíček bez závazku.

Nabídky operátorů z Balkánu, Egypta, Turecka či USA potvrzují, že české výletníky vyjdou levněji než roaming od tuzemských operátorů.

Černohorský Telenor třeba nabízí předplacený týdenní balíček pro turisty se 100 GB dat za 10 eur (257 korun). Srbská firma mts má zase měsíční kredit s 10 GB dat a 30 minutami mezinárodního volání za necelých 400 korun. Nabídka tureckého Turkcellu počítá se třemi gigabyty dat a 1000 minutami volání v ceně 450 korun, s podobným datovým přídělem se pak u egyptských operátorů s cenou vejdete i do stokoruny. V USA jsou částky za předplacené balíčky vyšší, k neomezenému volání, zasílání SMS a zhruba 4 GB dat se ale můžete dostat za cenu do tisíce korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy