Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Pořídit si SIM kartu v cizině se vyplatí

Pokud chcete mobilní služby na dovolené či pracovní cestě mimo EU využívat naplno, je rozhodně výhodné porozhlédnout se po službách zahraničních operátorů.

U dlouhodobějších pobytů v cizině se vyplatí pořídit si k místní SIM kartě tarif. Ten se naopak nevyplácí, pokud cestujete jen na pár dní. Důvodem je obvyklá nutnost zavázat se lokálnímu operátorovi dlouhodobější smlouvou. Proto je v takových případech lepší koupit si předplacený kreditní balíček bez závazku.

Nabídky operátorů z Balkánu, Egypta, Turecka či USA potvrzují, že české výletníky vyjdou levněji než roaming od tuzemských operátorů.

Černohorský Telenor třeba nabízí předplacený týdenní balíček pro turisty se 100 GB dat za 10 eur (257 korun). Srbská firma mts má zase měsíční kredit s 10 GB dat a 30 minutami mezinárodního volání za necelých 400 korun. Nabídka tureckého Turkcellu počítá se třemi gigabyty dat a 1000 minutami volání v ceně 450 korun, s podobným datovým přídělem se pak u egyptských operátorů s cenou vejdete i do stokoruny. V USA jsou částky za předplacené balíčky vyšší, k neomezenému volání, zasílání SMS a zhruba 4 GB dat se ale můžete dostat za cenu do tisíce korun.

 

Právě se děje

Další zprávy