Volání a data v Česku stále patří k nejdražším v Evropě, ukazuje nové porovnání

Filip Sýkora
2. 4. 2018 10:06
Studie Evropské komise srovnává ceny od mobilních operátorů napříč státy unijní osmadvacítky. Ze srovnání přitom vychází Česko jako jeden z nejdražších států v EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Ceny za telefonování a mobilní data v Česku patří i nadále k nejvyšším v Evropské unii. Ukazuje to nová studie Evropské komise. Porovnává ceny od mobilních operátorů z 28 členských zemí a několika dalších států, jako jsou Norsko, Japonsko či USA.

Nejlepší nabídky v Česku jsou podle ní až o polovinu dražší než v průměru Evropské unie. To je třeba případ balíčku obsahujícího 2 GB dat a 900 standardních hovorů měsíčně.

Spotřebitele vyjdou data a volání nejlevněji mimo jiné v sousedním Rakousku a Polsku, ale také ve Francii či pobaltských státech. Výsledky nejsou závislé na počtu obyvatel daného státu, levnější země přitom najdeme v různých koutech unie.

Mezi nejdražší státy pro uživatele mobilů řadí Evropská komise vedle ČR ještě Maďarsko, Řecko a Kypr.

Porovnání zohledňuje kupní sílu

Studie porovnání jednak samotné datové balíčky, jednak ceny volání a dat v jednom tarifu. Přepočet cen do společné evropské měny vychází z předpokladu parity kupní síly - snaží se tedy zohlednit reálnou výši kupní síly v daných zemích.

V každém státě byli do průzkumu zahrnuti dva až tři největší operátoři a do srovnání se vždy dostala ta nejnižší nabídka v daném státě.

Za každý stát bere studie vždy v potaz nejvýhodnější cenu od největších operátorů pro daný typ služby (určité množství dat a hovorů). Nejde tedy o průměrnou, ale nejvýhodnější nabídku v dané kategorii. Lze však předpokládat, že právě po ní spořivý uživatel nejčastěji sáhne.

Sběr dat probíhal v roce 2017 na základě informací, které poskytovatelé uváděli na svých webech. Studii vydalo generální ředitelství Evropské komise zodpovědné za technologie letos v březnu.

Neodráží to realitu, brání se operátoři

Tuzemští operátoři však závěry studie opět odmítají. "Nesouhlasíme s tím, že studie věrně popisuje situaci," říká mluvčí společnosti T-mobile Martina Kemrová. "Studie vychází z ceníkových cen, které byly aktuální před řadou měsíců," vysvětluje.

"Vychází z téměř rok starých dat," dodává mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Firma od té doby prý představila nové tarify, které se logicky do srovnání nedostaly.

"Studie navíc nebere v potaz, že významná část českých zákazníků využívá neveřejné a firemní nabídky," podotýká Jungmannová.

Materiál Evropské komise nicméně dokumentuje pád cen napříč jednotlivými státy mezi lety 2016 a 2017. Lze se tak důvodně domnívat, že snižování cen pokračovalo od vzniku studie nejen v tuzemsku, ale i srovnávaných státech. K podobnému výsledku dospělo i podzimní porovnání, které připravila spotřebitelská organizace Telefonující.cz.

Mluvčí společnosti Vodafone Veronika Exnerová poukazuje na to, že konkurenční operátoři sdílejí síť - což pak podle ní negativně dopadá na spotřebitele. "Vodafone dlouhodobě upozorňuje na hlavní soutěžní problém na českém mobilním trhu, a to sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem, které mají společný podíl na trhu ve výši 73 procent," tvrdí Exnerová.

Vysoké ceny dat a volání jsou v Česku dlouhodobým tématem. Jednou z příčin je i fakt, že od vstupu posledního plnohodnotného operátora před více než patnácti lety se trh ustálil na třech dominantních hráčích. Ke vstupu čtvrtého mobilního operátora nikdy nedošlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy