Volání a data v Česku stále patří k nejdražším v Evropě, ukazuje nové porovnání

Filip Sýkora
2. 4. 2018 10:06
Studie Evropské komise srovnává ceny od mobilních operátorů napříč státy unijní osmadvacítky. Ze srovnání přitom vychází Česko jako jeden z nejdražších států v EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Ceny za telefonování a mobilní data v Česku patří i nadále k nejvyšším v Evropské unii. Ukazuje to nová studie Evropské komise. Porovnává ceny od mobilních operátorů z 28 členských zemí a několika dalších států, jako jsou Norsko, Japonsko či USA.

Nejlepší nabídky v Česku jsou podle ní až o polovinu dražší než v průměru Evropské unie. To je třeba případ balíčku obsahujícího 2 GB dat a 900 standardních hovorů měsíčně.

Spotřebitele vyjdou data a volání nejlevněji mimo jiné v sousedním Rakousku a Polsku, ale také ve Francii či pobaltských státech. Výsledky nejsou závislé na počtu obyvatel daného státu, levnější země přitom najdeme v různých koutech unie.

Mezi nejdražší státy pro uživatele mobilů řadí Evropská komise vedle ČR ještě Maďarsko, Řecko a Kypr.

Porovnání zohledňuje kupní sílu

Studie porovnání jednak samotné datové balíčky, jednak ceny volání a dat v jednom tarifu. Přepočet cen do společné evropské měny vychází z předpokladu parity kupní síly - snaží se tedy zohlednit reálnou výši kupní síly v daných zemích.

V každém státě byli do průzkumu zahrnuti dva až tři největší operátoři a do srovnání se vždy dostala ta nejnižší nabídka v daném státě.

Za každý stát bere studie vždy v potaz nejvýhodnější cenu od největších operátorů pro daný typ služby (určité množství dat a hovorů). Nejde tedy o průměrnou, ale nejvýhodnější nabídku v dané kategorii. Lze však předpokládat, že právě po ní spořivý uživatel nejčastěji sáhne.

Sběr dat probíhal v roce 2017 na základě informací, které poskytovatelé uváděli na svých webech. Studii vydalo generální ředitelství Evropské komise zodpovědné za technologie letos v březnu.

Neodráží to realitu, brání se operátoři

Tuzemští operátoři však závěry studie opět odmítají. "Nesouhlasíme s tím, že studie věrně popisuje situaci," říká mluvčí společnosti T-mobile Martina Kemrová. "Studie vychází z ceníkových cen, které byly aktuální před řadou měsíců," vysvětluje.

"Vychází z téměř rok starých dat," dodává mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Firma od té doby prý představila nové tarify, které se logicky do srovnání nedostaly.

"Studie navíc nebere v potaz, že významná část českých zákazníků využívá neveřejné a firemní nabídky," podotýká Jungmannová.

Materiál Evropské komise nicméně dokumentuje pád cen napříč jednotlivými státy mezi lety 2016 a 2017. Lze se tak důvodně domnívat, že snižování cen pokračovalo od vzniku studie nejen v tuzemsku, ale i srovnávaných státech. K podobnému výsledku dospělo i podzimní porovnání, které připravila spotřebitelská organizace Telefonující.cz.

Mluvčí společnosti Vodafone Veronika Exnerová poukazuje na to, že konkurenční operátoři sdílejí síť - což pak podle ní negativně dopadá na spotřebitele. "Vodafone dlouhodobě upozorňuje na hlavní soutěžní problém na českém mobilním trhu, a to sdílení sítí mezi O2 a T-Mobilem, které mají společný podíl na trhu ve výši 73 procent," tvrdí Exnerová.

Vysoké ceny dat a volání jsou v Česku dlouhodobým tématem. Jednou z příčin je i fakt, že od vstupu posledního plnohodnotného operátora před více než patnácti lety se trh ustálil na třech dominantních hráčích. Ke vstupu čtvrtého mobilního operátora nikdy nedošlo.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Další zprávy