Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Za hovory do EU se stále připlácí

Pokud Češi volají z Rakouska, Slovenska nebo jiné země EU domů do České republiky, hovor se jim účtuje jako domácí. To samé platí, pokud z Česka voláte na české číslo, které se právě nachází v unijním zahraničí.

Výjimka ale platí pro volání z tuzemska na zahraniční čísla v EU, třeba když z Česka voláte na rakouská, slovenská nebo třeba chorvatská telefonní čísla. Takové hovory jsou stále považovány za mezinárodní volání, za které si lidé musí připlácet.

T-Mobile chce za minutu volání na čísla lidí ze sousedních států necelých sedm korun. Volání do zbytku Evropy pak stojí 12 korun za minutu. U Vodafonu je levnější pouze volání na Slovensko, které vyjde na 7,3 koruny za minutu. Hovory do zbylých evropských států jinak operátor zpoplatňuje částkou 11,5 koruny za minutu. Nejdražší je v tomto směru O2. Hovor do Bratislavy či do Popradu vás u něj vyjde na 12,5 koruny za minutu. Do dalších sousedních zemí pak zaplatíte přes 20 korun a volání do vzdálenějších evropských států stojí přes 30 korun za minutu.

Vysokých cen hovorů do dalších unijních států by se ale měli Češi příští rok zbavit. Česká europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) nedávno prosadila, že se budou mezinárodní hovory v EU cenově regulovat. Pravidlo, které má platit od května 2019, počítá s tím, že cena mezinárodního hovoru v zemích osmadvacítky nesmí přesáhnout šest korun za minutu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy