Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Za hovory do EU se stále připlácí

Pokud Češi volají z Rakouska, Slovenska nebo jiné země EU domů do České republiky, hovor se jim účtuje jako domácí. To samé platí, pokud z Česka voláte na české číslo, které se právě nachází v unijním zahraničí.

Výjimka ale platí pro volání z tuzemska na zahraniční čísla v EU, třeba když z Česka voláte na rakouská, slovenská nebo třeba chorvatská telefonní čísla. Takové hovory jsou stále považovány za mezinárodní volání, za které si lidé musí připlácet.

T-Mobile chce za minutu volání na čísla lidí ze sousedních států necelých sedm korun. Volání do zbytku Evropy pak stojí 12 korun za minutu. U Vodafonu je levnější pouze volání na Slovensko, které vyjde na 7,3 koruny za minutu. Hovory do zbylých evropských států jinak operátor zpoplatňuje částkou 11,5 koruny za minutu. Nejdražší je v tomto směru O2. Hovor do Bratislavy či do Popradu vás u něj vyjde na 12,5 koruny za minutu. Do dalších sousedních zemí pak zaplatíte přes 20 korun a volání do vzdálenějších evropských států stojí přes 30 korun za minutu.

Vysokých cen hovorů do dalších unijních států by se ale měli Češi příští rok zbavit. Česká europoslankyně Dita Charanzová (za ANO) nedávno prosadila, že se budou mezinárodní hovory v EU cenově regulovat. Pravidlo, které má platit od května 2019, počítá s tím, že cena mezinárodního hovoru v zemích osmadvacítky nesmí přesáhnout šest korun za minutu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Předseda poslanců TOP Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát

Předseda poslanců TOP a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v úterý složil poslanecký mandát. Učinil tak prohlášením v úvodu sněmovní schůze. Kalousek už dříve oznámil, že v příštích volbách letos v říjnu nebude do dolní komory kandidovat.

Kalousek řekl, že všechny schůze Sněmovny se už budou v souvislosti s brzkým vyhlášením voleb konat v rámci volební kampaně. Pokládá za racionální a taktické, aby v diskusi nadále vystupovali zejména ti poslanci, kteří se budou ucházet o hlasy voličů.

"Moje 22letá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní," řekl Kalousek. Omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. "Mějte se moc fajn," řekl nakonec a plénum ho odměnilo potleskem.

Kalouska ve Sněmovně podle pořadí kandidátní listiny nahradí starosta Roztok u Prahy Jan Jakob. Slib by mohl složit zřejmě ve středu, sdělila ČTK. Jakob v únoru na svou dosavadní funkci rezignuje. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy