Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Sledování i kratších internetových videí vás tak může vyjít na stovky až tisíce korun. O2 a T-Mobile proto uvádějí, že svým zákazníkům po překročení hranic EU mobilní data preventivně vypínají, aby pak kvůli své nepozornosti nemuseli platit horentní sumy. Vodafone po utracení 200 korun za roaming posílá klientům SMS upozornění.

I přes taková opatření se ale vyplatí místo běžného roamingu raději využívat speciální datové balíčky určené ke spotřebě v zahraničí.

Vybrané balíčky datového roamingu

Objem balíčku Cena balíčku na den Cena za 1 MB
T-Mobile 30 MB 240 nebo 725 Kč * 8 nebo 24 Kč *
O2 150 MB 599 Kč ** 3,9 Kč
Vodafone 100 MB*** 199 Kč 1,9 Kč

* Nižší sazba platí pro Evropu (mimo EU). Vyšší pro zbytek světa.

** Balíček platí 30 dnů nebo do vyčerpání datového přídělu.

*** Data se čerpávají z domácího tarifu. Při navýšení o dalších 100 MB se platí 149 korun.

Operátor O2 nedávno rozšířil působnost svého roamingového balíčku Top Svět na celkem 80 zemí světa.

T-Mobile on-line deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se od 18. června chystá přijít s novými nabídkami roamingových služeb.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy