Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Levnější tarify z ciziny vám doma neprojdou

Řadu Čechů při zavedení "roamingové regulace" v EU napadlo koupit si tarify v Polsku, Finsku či Rakousku. Ty jsou oproti českým cenově výhodnější.

Vyplatí se je ale používat jen tehdy, pokud v ostatních státech osmadvacítky pobýváte dlouhodobě.

Na vynalézavce, kteří si polské nebo finské balíčky pořídí k dlouhodobému používání v Česku, totiž pamatuje Evropská unie ve svých pravidlech "férového užívání". Ta brání tomu, aby dražší operátoři - jako jsou ti z Česka - přišli po skončení roamingových poplatků takzvaně na buben.

Rozumný český zákazník nejspíš jen tak ze dne na den nezahodí svou českou SIM kartu, aby ji rovnou nahradil tou z Polska či Finska. Domácí operátoři přitom mohou sledovat, zda český zákazník jejich SIM kartu nezačal používat méně. Pokud zjistí, že po dobu čtyř měsíců významně vzrostlo jeho užívání zahraničních sítí, může takovému zákazníkovi začít za volání a využívání internetu účtovat příplatky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy