Na co si dát pozor při roamingu? Ne všude je zdarma, účet může rychle vyskočit o tisíce korun

Jan Úšela Jan Úšela
15. 6. 2018 6:19
Roamingové příplatky skončily jen v EU a několika dalších státech. Jinde zůstaly ceny vysoké, stejně jako při volání z tuzemska na zahraniční čísla.

Levnější tarify z ciziny vám doma neprojdou

Řadu Čechů při zavedení "roamingové regulace" v EU napadlo koupit si tarify v Polsku, Finsku či Rakousku. Ty jsou oproti českým cenově výhodnější.

Vyplatí se je ale používat jen tehdy, pokud v ostatních státech osmadvacítky pobýváte dlouhodobě.

Na vynalézavce, kteří si polské nebo finské balíčky pořídí k dlouhodobému používání v Česku, totiž pamatuje Evropská unie ve svých pravidlech "férového užívání". Ta brání tomu, aby dražší operátoři - jako jsou ti z Česka - přišli po skončení roamingových poplatků takzvaně na buben.

Rozumný český zákazník nejspíš jen tak ze dne na den nezahodí svou českou SIM kartu, aby ji rovnou nahradil tou z Polska či Finska. Domácí operátoři přitom mohou sledovat, zda český zákazník jejich SIM kartu nezačal používat méně. Pokud zjistí, že po dobu čtyř měsíců významně vzrostlo jeho užívání zahraničních sítí, může takovému zákazníkovi začít za volání a využívání internetu účtovat příplatky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy