Příspěvek na přestěhování se za prací dostalo prvních osm lidí. Stát proplácí i dojíždění

Petr Kučera Markéta Zemánková Petr Kučera, Markéta Zemánková
Aktualizováno 8. 2. 2017 12:08
O nový státní příspěvek požádalo od listopadu 33 lidí, osm už jej dostalo. Roste také zájem o příspěvek na dojíždění, který se poskytuje už od loňského dubna.
Pomohl mi úřad práce. (ilustrační foto)
Pomohl mi úřad práce. (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Praha – Nový příspěvek na přestěhování se za prací získalo prvních osm lidí. O jednorázový příspěvek ve výši 50 tisíc korun mohou nezaměstnaní žádat od loňského listopadu. Zatím mělo zájem 33 lidí. „Zbylé žádosti posuzujeme,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

„Žadatelé se stěhují někdy až 200 kilometrů daleko a jsou mezi nimi například pracovníci v oblasti osobních služeb, ve stavebnictví a v těžbě, asistentka, trenér, obchodní zástupce nebo řidič autobusu. Nejvíce žádostí je z Moravskoslezského (deset) a Olomouckého kraje (sedm),“ upřesňuje Beránková.

Šanci na nový příspěvek má člověk, který nastoupil do práce mimo místo svého bydliště, nebo se už přestěhoval. Je však nutné, aby byl v evidenci uchazečů na úřadu práce déle než pět měsíců, a to půl roku před podáním žádosti.

„Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 kilometrů,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň. Příspěvek nelze poskytnout při přestěhování do zahraničí.

„Nejedná se o nárokovou dávku, ale o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, který vhodně doplňuje stávající příspěvek na dojížďku,“ zdůrazňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Jde podle ní o další cestu, jak odstranit bariéru, která snižuje šance dlouhodobě nezaměstnaných na získání práce. „Jeho poskytnutí bude vždy záležet na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a úřadem práce,“ dodává Sadílková.

Žádosti je třeba podat na krajské pobočce úřadu práce, v jejímž územním obvodu se nacházela původní adresa žadatele a kde byl v evidenci. Zájemce pak musí ještě doložit adresu původního pobytu, pracovní smlouvu a kupní nebo nájemní smlouvu.

Úřad může příspěvek opakovaně poskytnout stejnému žadateli jedenkrát za tři roky, a to jen tehdy, pokud odpracoval v zaměstnání, na které dostal původní podporu, minimálně dvanáct měsíců.

Už od loňského dubna nabízí úřady práce také příspěvek na dojíždění za prací. Do konce ledna si o něj požádalo 1805 lidí, z toho 367 v lednu. „Úřad práce zatím uzavřel dohodu o poskytnutí příspěvku s 959 žadateli,“ říká jeho mluvčí Kateřina Beránková.

„Podpoření uchazeči dojíždějí do práce někdy i více než 50 kilometrů. Nejvíce jich je z Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje. Jedná se o lidi z různých profesí, jsou mezi nimi učitelky, zdravotníci, ale i třeba průvodci či skladníci,“ upřesňuje Beránková.

Příspěvek nezaměstnaným, kteří vezmou práci mimo své bydliště, nabízejí úřady práce od loňského dubna původně v pěti krajích, od listopadu už je dostupný ve všech regionech. Má pomoci s vyššími náklady nejen na dojíždění, ale třeba také na ubytování nebo péči o dítě.

O tuto finanční pomoc mohou žádat uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu alespoň pět měsíců. Případně i kratší dobu, pokud přišli o práci kvůli hromadnému propouštění. Podmínkou je, že najdou práci mimo město či obec, kde bydlí. Další podmínkou je alespoň šestiměsíční pracovní smlouva nebo smlouva na dobu neurčitou. Nesmí však jít o zaměstnavatele, u něhož už v posledních 24 měsících pracovali.

„Příspěvek na podporu regionální mobility“ se pohybuje od 1500 do 3500 korun podle vzdálenosti, minimum je deset kilometrů. Na nejvyšší částku mohou zájemci dosáhnout při dojíždění nad 50 kilometrů. Do deseti kilometrů se příspěvek neposkytuje s výjimkou případů, kdy prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou – v takovém případě by šlo o 1000 korun.

Maximální doba vyplácení je jeden rok. Příspěvek za daný měsíc nedostanou lidé, kteří si vydělají více než 1,5násobek průměrné mzdy (nyní 40 500 korun). Nevyplácí se ani při cestování do zahraničí (s výjimkou Moravskoslezského kraje).

Na příspěvek není automatický nárok. Pokud úřad práce žádost schválí, proplatí pak přiznanou částku jako paušál, tedy bez dokládání skutečných nákladů. Zaměstnanec tedy nemusí nosit jednotlivé jízdenky nebo účtenky za benzin – mimo jiné i proto, že podpora není určena jen na samotnou dopravu, ale také třeba na hlídání dětí nebo ubytování. Každý měsíc ale musí zájemce přinést výplatní list, až poté dostane příspěvek. Za každý den nepřítomnosti, třeba kvůli nemoci nebo dovolené, se příspěvek krátí.

 

Právě se děje

Další zprávy