Praha - Jestliže vám kvůli nečekaně rychle zavedeným vízům do Kanady propadne zaplacený zájezd nebo letenka, nemáte právní nárok na náhradu škody.
„Cestovní kanceláře ani letecké společnosti nenesou odpovědnost za vízovou politiku jednotlivých států," říká Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. To potvrzují také odborníci z mezinárodní advokátní kanceláře White & Case. "Jestliže český občan nedostane kanadské vízum nebo si jej nestihne vyřídit včas, nemá možnost nárokovat náhradu škody u letecké společnosti či cestovní kanceláře," vyplývá ze stanoviska pražské kanceláře White & Case.
Případná kompenzace, odpuštění storno poplatků či výměna za jiný zájezd či letenku tak záleží na dobrovolném rozhodnutí cestovních nebo leteckých společností.
Pro nadstandardní postup se rozhodly například České aerolinie. "Všem cestujícím s platnou letenkou, na které se vztahuje nově zavedená vízová povinnost do Kanady, umožníme bezplatnou změnu rezervace na pozdější odlet pravidelné linky z Prahy do Toronta," říká mluvčí ČSA Hana Hejsková. V případě, že se cestující rozhodne do 31. července let do Toronta zrušit z důvodu obavy, že si nestihne víza vyřídit, může letenku vrátit. "Vrátíme mu původní cenu letenky," dodává Hejsková.
Jistou šanci mají klienti snad jen u těch cestovních kanceláří, které v jiných případech pomáhají klientům s vyřízením víz. „Jestliže tuto službu nabízejí u cest do států, kam lidé potřebují vízum, očekával bych podobný přístup i po zavedení víz do Kanady," říká advokát Richard Otevřel z advokátní kanceláře Havel & Holásek. „Riziko nezískání víza by pak mohlo být sdílené, tedy cestovní kancelář by se o něj dělila s klientem," naznačuje Otevřel.
Český stát za to nemůže
Zcela bez šance na úspěch je podle Otevřela případná kompenzace od českého státu. „Ten totiž lidem nebrání opustit zemi, na druhou stranu ani nemá povinnost zajistit jim bezproblémový vstup do cizích států," vysvětluje.
Jak ovšem v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl kanadský velvyslanec v Praze Michael A. Calcott, kanadská vláda informovala o zavedení víz českou vládu s předstihem už 29. června. Lze tedy požadovat odškodnění po české vládě kvůli zamlčení podstatných informací? "Odpovědnost je spíše politická než právní," říká Otevřel. "Náhradu škody po státu lze požadovat jen v mezích platných zákonů, typicky v případě chybného úředního postupu. Neuvolnění takových informací však není porušením zákona," upřesňuje. O včas nesplněné informační povinnosti směrem k veřejnosti lze podle něj mluvit spíše na straně Kanady.
Otevřel připomíná, že vízová politika je výsadním právem každého státu. „I kdyby Kanada zcela uzavřela své hranice, je to prakticky totéž - má na to právo," říká.
A jaká je šance na náhradu škody, pokud ji lidé budou požadovat po kanadské vládě či velvyslanectví? „To si netroufám říci bez detailní znalosti kanadského vízového práva. Muselo by se zkoumat, zda rozhodnutí tamní vlády bylo v souladu s platnými zákony a zda například neporušila pravidlo, že vízová politika vůči členským zemím EU by měla být jednotná," upřesňuje Otevřel.
Co nejrychleji žádejte o vízum
I právníci tedy radí, aby lidé nejdříve zkusili co nejrychleji získat vízum. „I za cenu, že do Kanady přiletí o dva dny později. Pořád přijdou jen o poměrnou část zaplaceného zájezdu, ne třeba o celých 70 tisíc," říká Otevřel.
Případné neudělení víza - nebo nemožnost stihnout to v daném termínu - je také základním předpokladem pro alespoň teoretickou možnost žádat pak velvyslanectví o náhradu škody. „Kdo o vízum vůbec nepožádá, těžko bude dokazovat vzniklou škodu," dodává Pavel Dvořák, právník pracující pro jednu ze středně velkých cestovních kanceláří.
Pojištění storna zájezdu vám nepomůže
Klienti by se také měli snažit domluvit si s cestovní kanceláří storno zájezdu za rozumných podmínek. „Na jednu stranu si cestovka chce udržet klienty a nabídne jim třeba jiný zájezd. Na druhou stranu jí ale nikdo nevrátí už zaplacenou rezervaci kanadských hotelů a dalších služeb," říká Dvořák. Na zmírnění běžných stornopoplatků ale podle něj nemají klienti právní nárok, vše záleží na dohodě s konkrétní cestovkou.
Čtěte také: Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to? Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa |
„Cestovní kanceláře za kanadská víza nemůžou. Z jejich strany jde o takzvanou vyšší moc, kterou nemohly ovlivnit, odvrátit ani předvídat," připomíná. Jistou šanci by snad měli klienti, kteří si zájezd koupili třeba v posledním týdnu a cestovní kancelář je nevarovala, přestože se v médiích o očekávaném zavedení víz psalo. „Ale stejně to mohl tušit sám zákazník, když se o tom všude psalo," dodává.
S velkou pravděpodobností (záleží na smlouvě) klientům nepomůže ani dříve sjednané pojištění storna zájezdu. Na situaci, kdy klient neobdrží vízum, se totiž obvykle nevztahuje.
Zájezd, pro který nebudete potřebovat víza? Vyberte si |
Dvořák je skeptický také ohledně kompenzace od kanadského státu. „Ten totiž není v žádném smluvním vztahu se zákazníkem a škodu mu nezpůsobil porušením smluvní povinnosti ani nějakým protizákonným jednáním," říká. Malá teoretická šance podle něj existuje v odkazu na dobré mravy a zvyklosti v mezinárodním právu, tedy zda Kanada nemohla o zavedení víz informovat dříve než na poslední chvíli. „Pokud bych kvůli neudělení víza musel zrušit zájezd nebo letenku, určitě bych přinejmenším zkusil písemně požádat kanadské velvyslanectví o kompenzaci - slušně, ale důrazně. Za pokus nic nedáte. Za případnou žalobu už bohužel ano," dodává Dvořák.
Čtěte další souvislosti k této kauze: |
Reakce na víza: Česko stahuje velvyslance z Kanady |
Rádce: Do Kanady se už bez víz nedostanete. Jak na to? |
Média: Kanadská média zajímají víc víza pro Mexičany než Čechy |
Fakta: Bez víz zůstává Čechům otevřených 85 zemí světa |
Grafika: Anabáze kolem česko-kanadských víz |
Reportáž: Olašští Romové z Ostravy se houfně stěhují do Kanady |