Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občanek

Petr Kučera Petr Kučera
14. 10. 2011 5:00
Poplatky měly výrazně stoupnout na začátku roku 2012, plánovalo ministerstvo vnitra
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poplatky za vydání cestovního pasu nebo „náhradního" občanského průkazu se zatím nezvýší.

Ministerstvo vnitra, které s plánem na výrazné zdražení přišlo letos v květnu, totiž příslušný návrh nakonec ani neodeslalo do vlády.

Navrhovaná novela zákona o správních poplatcích narazila na zásadní nesouhlas ministerstva financí.

"Zákon o správních poplatcích a jeho úpravy jsou v kompetenci ministerstva financí, nikoliv ministerstva vnitra," vysvětlil důvody nesouhlasu mluvčí resortu financí Ondřej Jakob.

Samo ministerstvo financí přitom žádný návrh na zvýšení správních poplatků za vydání cestovních pasů či občanských průkazů nepřipravuje, dodává mluvčí.

Ministerstvo vnitra v květnovém návrhu předpokládalo, že ke zvýšení poplatků dojde od začátku roku 2012 nebo v průběhu prvního čtvrtletí.

"Tento návrh jsme odložili a budeme se jím zabývat až při další vhodné příležitosti," říká Petra Schneiderová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Pro děti povinně, ale ne za šestinásobek

Podle původního návrhu mělo vydání standardního cestovního pasu pro dospělé zdražit na dvojnásobek, tedy z nynějších 600 na 1200 korun.

Vydání pasu pro děti mladší 15 let mělo zdražit dokonce šestinásobně - z nynějších 100 na 600 korun.

Typ průkazu, který je dosud platný.
Typ průkazu, který je dosud platný. | Foto: Archiv Ministerstva vnitra
Čtěte také:
Zápis dětí do cestovních pasů končí. Pozor na novinky
E-občanka měla nahradit i řidičák. Na to ale zapomeňte
Tvrdší než EU. John žene top manažery do fronty na úřad

Už od letošního července přitom skončila možnost, aby si rodiče zapsali děti do svého pasu. Platnost zápisů, které byly provedeny do tohoto data, pak skončí 26. června 2012.

Současně má po 26. červnu 2012 výslovně platit, že děti musí mít vlastní doklad i při cestách s rodiči po Evropské unii. Po plánovaném zavedení elektronických občanských průkazů, které budou nově dostávat i děti, jim místo cestovního pasu má stačit právě takzvaná e-občanka.

Ministerstvo vnitra současně navrhovalo zvýšení poplatku za vydání nového občanského průkazu, pokud jej majitel předtím poškodí, zničí, ztratí nebo mu jej někdo ukradne. Nově měl přijít na 200 korun, tedy dvojnásobek současného stavu.

Ať se pokryje část nákladů

"Cílem zdražení je alespoň částečně pokrýt náklady spojené s výrobou dokladu," uvedlo ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k neúspěšnému návrhu.

Dosud je výroba občanských průkazů a cestovních dokladů plně hrazena státem. Dosavadní poplatky jsou totiž příjmem obecních úřadů s rozšířenou působností, které zajišťují příjem žádostí a následně výdej hotových dokladů. Ministerstvo chtělo, aby polovina (vyššího) poplatku nově směřovala do státního rozpočtu.

Výrobní náklady na jeden cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se nyní pohybují od 400 do 2270 korun podle množství vydaných dokladů, uvádí ministerstvo vnitra.

Výrobní náklady na jeden občanský průkaz nyní činí 40 až 85 korun. Po zavedení elektronických průkazů vzrostou podle odhadů ministerstva na 60 až 130 korun, v nadstandardní variantě (volitelný čip pro nahrávání dalších dat) na 200 až 600 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy