Zápis do katastru nemovitostí zdražuje na dvojnásobek

Petr Kučera Petr Kučera
25. 12. 2011 19:25
Zvýšení poplatků prošlo na třetí pokus, začne platit od ledna
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: www.drevenydum.org

Praha - Poplatek za vklad do katastru nemovitostí stoupne od Nového roku na dvojnásobek.

Návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru tak přijde na 1000 korun místo dosavadních pěti set.

Zdvojnásobí se také maximální částka pro návrhy týkající se vkladů souvisejících s výstavbou veřejně prospěšné stavby, a to v úhrnu z dosavadních 5000 na 10 000 korun.

"Poplatek se od roku 1994 neměnil. Chceme jej proto zvýšit alespoň o část inflace, ke které došlo za posledních 16 let," vysvětluje Petr Baudyš z legislativního oddělení Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Návrh na vklad se podává nejen při změně vlastníka, ale třeba také při vzniku zástavního práva nebo věcného břemene.

Poplatky jsou nejnižší v Evropě

Vyšší poplatek má státu přinést přes 300 milionů korun ročně, očekává vláda.

Příjmy státního rozpočtu za vklady do katastru nemovitostí činily v předloňském roce 316 milionů korun, společně s dalšími zpoplatněnými službami se pohybují kolem 500 milionů ročně.

"Příjem státního rozpočtu za správní úkony katastrálních úřadů vyjádřený ve stálých cenách stagnuje, přestože počet uskutečněných úkonů se od roku 1994 zvýšil 2,5násobně," upřesňuje Petr Baudyš z legislativního oddělení úřadu

Český úřad zeměměřický a katastrální také zdůrazňuje, že v České republice jsou vybírány nejnižší správní poplatky za zápisy do katastru v porovnání se zeměmi Evropské unie.

Peníze získané z vyšších poplatků by pak úřad chtěl využít zejména k urychlení digitalizace katastrálních map. Podle senátora Jana Horníka (Starostové a nezávislí) však katastrální úřady nebudou mít ze zvýšení poplatku přímo ani korunu, neboť se suma stane příjmem státního rozpočtu.

Nejde jen o zdražení

Novela má odstranit i některé dosavadní nedostatky katastrálního zákona.

"Nejvážnějším je možnost podávání zjevně neúspěšných žalob na určení vlastnického práva k nemovitosti či na neplatnost smlouvy s cílem dosáhnout přerušení vkladového řízení až do vydání pravomocného rozhodnutí soudu s cílem poškodit konkurenci," říká Baudyš. Možnost takzvaných šikanujících žalob proto schválená novela omezuje.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občanek
Soudy o peníze, rozvody i obchodní rejstřík zdražují
Stavební povolení výrazně zdraží, navrhuje Jankovský

Vážným problémem je podle Baudyše i nešťastná úprava podávání žalob proti zamítavým rozhodnutím katastrálních úřadů o vkladu práv, která může způsobit duplicitní zápisy práv pro různé osoby či znehodnocení nemovitostí zástavními právy či věcnými břemeny.

Firmám novela přinese administrativní úlevy. Nebudou muset třeba přikládat výpisy z obchodního rejstříku, pokud bude možné si údaje ověřit po internetu.

Novela také umožní vymazat stará zástavní práva převzatá z pozemkové knihy vedené do roku 1964.

Předchozí dva pokusy nevyšly

Zvýšení poplatku prošlo až na třetí pokus. Dva předchozí neuspěly zejména kvůli patové situaci ve sněmovně v předchozím volebním období, nyní však měla vláda jasnou většinu ve sněmovně.

Zdražení katastru nejdříve navrhovala vláda Mirka Topolánka, a to s účinností od ledna 2009. Sněmovna však návrh zamítla, když sociální demokraty a komunisty podpořil i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Po pádu Topolánkovy vlády chtěla zdražení ve sněmovně prosadit skupina poslanců v čele s exministrem zemědělství Petrem Gandalovičem. Navrhovatelé však novelu stáhli ještě před prvním čtením kvůli blížícím se volbám.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy