Zápis do katastru nemovitostí zdražuje na dvojnásobek

Petr Kučera Petr Kučera
25. 12. 2011 19:25
Zvýšení poplatků prošlo na třetí pokus, začne platit od ledna
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: www.drevenydum.org

Praha - Poplatek za vklad do katastru nemovitostí stoupne od Nového roku na dvojnásobek.

Návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru tak přijde na 1000 korun místo dosavadních pěti set.

Zdvojnásobí se také maximální částka pro návrhy týkající se vkladů souvisejících s výstavbou veřejně prospěšné stavby, a to v úhrnu z dosavadních 5000 na 10 000 korun.

"Poplatek se od roku 1994 neměnil. Chceme jej proto zvýšit alespoň o část inflace, ke které došlo za posledních 16 let," vysvětluje Petr Baudyš z legislativního oddělení Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Návrh na vklad se podává nejen při změně vlastníka, ale třeba také při vzniku zástavního práva nebo věcného břemene.

Poplatky jsou nejnižší v Evropě

Vyšší poplatek má státu přinést přes 300 milionů korun ročně, očekává vláda.

Příjmy státního rozpočtu za vklady do katastru nemovitostí činily v předloňském roce 316 milionů korun, společně s dalšími zpoplatněnými službami se pohybují kolem 500 milionů ročně.

"Příjem státního rozpočtu za správní úkony katastrálních úřadů vyjádřený ve stálých cenách stagnuje, přestože počet uskutečněných úkonů se od roku 1994 zvýšil 2,5násobně," upřesňuje Petr Baudyš z legislativního oddělení úřadu

Český úřad zeměměřický a katastrální také zdůrazňuje, že v České republice jsou vybírány nejnižší správní poplatky za zápisy do katastru v porovnání se zeměmi Evropské unie.

Peníze získané z vyšších poplatků by pak úřad chtěl využít zejména k urychlení digitalizace katastrálních map. Podle senátora Jana Horníka (Starostové a nezávislí) však katastrální úřady nebudou mít ze zvýšení poplatku přímo ani korunu, neboť se suma stane příjmem státního rozpočtu.

Nejde jen o zdražení

Novela má odstranit i některé dosavadní nedostatky katastrálního zákona.

"Nejvážnějším je možnost podávání zjevně neúspěšných žalob na určení vlastnického práva k nemovitosti či na neplatnost smlouvy s cílem dosáhnout přerušení vkladového řízení až do vydání pravomocného rozhodnutí soudu s cílem poškodit konkurenci," říká Baudyš. Možnost takzvaných šikanujících žalob proto schválená novela omezuje.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Překvapení: Kalousek odmítl zdražení pasů a občanek
Soudy o peníze, rozvody i obchodní rejstřík zdražují
Stavební povolení výrazně zdraží, navrhuje Jankovský

Vážným problémem je podle Baudyše i nešťastná úprava podávání žalob proti zamítavým rozhodnutím katastrálních úřadů o vkladu práv, která může způsobit duplicitní zápisy práv pro různé osoby či znehodnocení nemovitostí zástavními právy či věcnými břemeny.

Firmám novela přinese administrativní úlevy. Nebudou muset třeba přikládat výpisy z obchodního rejstříku, pokud bude možné si údaje ověřit po internetu.

Novela také umožní vymazat stará zástavní práva převzatá z pozemkové knihy vedené do roku 1964.

Předchozí dva pokusy nevyšly

Zvýšení poplatku prošlo až na třetí pokus. Dva předchozí neuspěly zejména kvůli patové situaci ve sněmovně v předchozím volebním období, nyní však měla vláda jasnou většinu ve sněmovně.

Zdražení katastru nejdříve navrhovala vláda Mirka Topolánka, a to s účinností od ledna 2009. Sněmovna však návrh zamítla, když sociální demokraty a komunisty podpořil i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Po pádu Topolánkovy vlády chtěla zdražení ve sněmovně prosadit skupina poslanců v čele s exministrem zemědělství Petrem Gandalovičem. Navrhovatelé však novelu stáhli ještě před prvním čtením kvůli blížícím se volbám.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy