Rekordně nízké úrokové sazby sice dělají radost lidem, kteří splácejí hypotéku, ale zájemci o bezpečné spoření dostávají čím dál horší zprávy. Sehnat spořicí účet v bance, který po vás nebude nic chtít a přitom reálně vydělává, je stále těžší. Další pokles lze čekat poté, co v minulém týdnu oznámila své (postupné) stažení z trhu Zuno Bank, která v atraktivitě spoření vždy patřila k nadprůměru.
Stejné je to i u termínovaných vkladů. Banky o další uložené peníze nestojí, takže ani když u nich "zaparkujete" úspory na pět let, nedostanete více než na nejlepších spořicích účtech.
Díky tomu, že průměrná inflace za posledních 12 měsíců činí jen 0,3 procenta, nejde zatím o vážný problém. Dobře vybraný spořicí účet dokáže přinejmenším udržet hodnotu vložených peněz nebo ji i mírně zvýšit.
Jestli se ale konečně vyplní plány ČNB na růst inflace (až ke dvěma procentům ve druhém pololetí 2017), pak by už i nejlepší spořicí účty peníze reálně znehodnocovaly. Zvláště když růst sazeb není na obzoru. "Úročení korunových bankovních spořících účtů může spíše ještě klesat," říká analytik Petr Hlinomaz.
Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera může obrat přijít v příštím roce, přestože ani on nečeká rychlý růst sazeb. "Rostoucí inflace společně s postupným ukončováním programu nákupu dluhopisů ze strany ECB a koncem intervencí ČNB by měly sazby delších splatností posunout mírně výše, na což pak můžou zareagovat i spořící sazby," říká.
Pokud chcete získat vyšší úrok, než jaký nabízejí spořicí účty, a nepotřebujete mít peníze jako rezervu kdykoliv k dispozici, můžete je investovat rizikověji, třeba do podílových fondů. "Zmínit lze i firemní dluhopisy či certifikáty s obvyklým zhodnocením sedm až dvanáct procent ročně," dodává analytik Jiří Zendulka.
V následujícím přehledu najdete nejvýhodnější spořicí účty a termínované vklady na českém bankovním trhu.