reklama
 
 

Poděkujte krizi, vlastní bydlení je teď rekordně levné

8. 8. 2012
Na pořízení průměrného bytu stačí už jen průměrný čistý příjem za čtyři roky

Praha - Vlastní bydlení je v Česku nejdostupnější v novodobé historii. Paradoxně za to vděčíme finanční krizi. Úrokové sazby u hypoték totiž znovu útočí na rekordní minima a současně zlevňují byty.

Vyplývá to z výpočtů společnosti Golem Finance.

Index dostupnosti bydlení měří, jak velkou část příjmů domácnosti ukrojí splátka průměrného hypotečního úvěru odpovídající průměrné ceně bytu.

V případě hypotéky s 85% poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti klesl index v červenci na 28,2 procenta, což je o šest desetin procentního bodu pod červnovou úrovní.

Jde o průměr za celou Českou republiku. Ten na jedné straně vyhání vzhůru Praha, na straně druhé jej tlačí dolů Ústecký kraj.

Nicméně i v Praze, kde si hypotéky ukrajují z příjmů domácností největší díl, teď lidé poprvé vynaloží na splátku hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu (3,36 milionu) méně než polovinu svého čistého měsíčního příjmu. V Ústeckém kraji tento poměr nedosahuje ani 13 procent.

Index dostupnosti bydlení plynule klesá. Ještě na začátku roku 2009 ukazoval, že na splátku 85% hypotéky na byt o průměrné ceně je třeba vydat zhruba 52 procent průměrné mzdy. Dnes se tento údaj přibližuje ke čtvrtině.

Čtyři roční platy

Také další poměrový ukazatel pak ukazuje, že vlastní bydlení je pro lidi v Česku dostupnější. Index návratnosti bydlení v červenci poklesl ze 4,07 let na rovné čtyři roky.

"To znamená, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti čtyřnásobek ročního čistého příjmu," říká Luboš Svačina ze společnosti Golem Finance. Samozřejmě jen za podmínky, že by domácnost neměla žádné další výdaje.

I tento index plynule klesá. Na začátku roku 2009 přesahoval úroveň šesti let a ještě loni v červenci se pohyboval na úrovni 4,4 roku.

Také zde stojí na opačných koncích Praha a Ústecký kraj. V hlavním městě je potřeba na průměrnou cenu bytu více jak sedminásobek zdejšího průměrného čistého příjmu, na severu Čech postačí necelý dvojnásobek.

Hypotéky dál zlevní

Další ukazatele společnosti Golem Finance pak předpovídají pokračující pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.

"Očekáváme, že Fincentrum Hypoindex během dvou měsíců (července a srpna) překoná své minimum z prosince loňského roku a prolomí hranici 3,56 procenta," uzavírá Svačina. Hypoindex je považován za nejpřesnější statistiku ceny hypoték v Česku.

Dalšímu poklesu sazeb nahrálo rozhodnutí České národní banky z konce letošního června, které poslalo základní úrokové sazby na nová historická minima. Zatím poslední Hypoindex ukázal, že průměrné sazby nových úvěrů v červnu klesly z 3,68 na 3,61 procenta.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hypoteční kalkulačka - zkuste si spočítat hypotéku.

autor: Jiří Hovorka | 8. 8. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama