Byty v Česku dál zlevňují, ceny domů a pozemků rostou

Věra Tůmová
25. 4. 2012 13:50
Investice do pozemků se vyplatí, těch kvalitních stále ubývá
Jsou věci, na kterých se šetřit nevyplatí a potom naopak ty, které přímo volají po tom dělat je levně. Toto zamyšlení nás společně dovedlo k několika rozhodnutím. Například upustit od plastových oken a zainvestovat do oken hliníkových, nebo realizovat odolný keramický obklad na obvodovém plášti a současně maximálně slevnit náklady na stavbu garáže, která je koncipovaná jako lehký, nevytápěný objekt z jednokomorového polykarbonátu.
Jsou věci, na kterých se šetřit nevyplatí a potom naopak ty, které přímo volají po tom dělat je levně. Toto zamyšlení nás společně dovedlo k několika rozhodnutím. Například upustit od plastových oken a zainvestovat do oken hliníkových, nebo realizovat odolný keramický obklad na obvodovém plášti a současně maximálně slevnit náklady na stavbu garáže, která je koncipovaná jako lehký, nevytápěný objekt z jednokomorového polykarbonátu. | Foto: Archiv PROJEKTSTUDIO

O HB Indexu

Index vývoje cen nemovitostí v ČR je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky. Tržní ceny jsou mnohem přesnější než ceny nabídkové, které klienti nalézají například v katalozích realitních kanceláří. HB Index sleduje až 30 různých parametrů nemovitostí. Do modelu tak vstupuje řada údajů získaných z odhadů cen nemovitostí, které jsou předmětem hypotečních úvěrů od Hypoteční banky. Na přípravě indexu spolupracují i experti Akademie věd ČR.

PrahaCeny bytů v České republice v prvním čtvrtletí nadále nepatrně klesaly, naopak u rodinných domů stále mírně rostly. Radost může mít ten, kdo investoval do pozemků - jejich ceny stabilně rostou.

Vyplývá to HB Indexu, který na základě reálných odhadů tržních cen nemovitostí pravidelně každé čtvrtletí zveřejňuje Hypoteční banka.

Zlevňují hlavně paneláky

Oproti loňskému roku vykazovaly byty v České republice během letošního prvního čtvrletí trvalejší cenový pokles. Nicméně se jednalo o snížení jen v desetinách procentního bodu.

Tržní ceny bytů se postupně stabilizují. V prvním čtvrtletí roku 2012 poklesly jejich reálné ceny o 0,2 procentního bodu a HB Index dosáhl hodnoty 96,7. Nejvíce ceny klesly v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Naopak v Praze, Jihočeském a Pardubickém kraji již prakticky stagnovaly," popisuje ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.

Podle něj se na celkovém mírném poklesu cen bytů podílely zejména starší panelové byty.

Naopak o novostavby byl stále zájem. Poptávka se nesnížila ani poté, co od 1. ledna 2012 vzrostla DPH. Ceny novostaveb tedy zatím letos podle Němečka neklesaly.

Roste poptávka po domech

U rodinných domů došlo již druhý kvartál po sobě k mírnému růstu cen. Díky výhodným podmínkám financování a zvýšenému zájmu o nízkoenergetické rodinné domy totiž u nás dochází k růstu poptávky, což vytváří mírný tlak na posun cen směrem nahoru," vysvětlují experti HB Indexu.

Z pohledu architektury je podle Němečka nyní možné registrovat zájem o kvalitně projektované nemovitosti. U starších rodinných domů je zase evidentní, že lidé mají větší zájem o domy, které jsou vhodné k rekonstrukci. Stavební náklady na opravy a rekonstrukce ale zatím stagnují.

„Na rozdíl od pozemků a bytů nejde u rodinných domků vůbec mluvit o trendu jejich pořizování jako investici k uložení přebytečných prostředků a ochraně proti rostoucí inflaci," zdůrazňuje Němeček.

Kvalitních pozemků ubývá

Také začátek letošního roku potvrdil u cen pozemků současný dlouhodobý trend mírného růstu.

„Sílí totiž jejich vnímání jako vhodné investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, mnoho realizovaných obchodů bylo právě investičního charakteru," konstatuje Němeček.

Podle něj je ale také již zřejmé, že kvalitních pozemků v České republice ubývá.

Větší růst cen pozemků, a tedy i největší zájem o jejich koupi, lze oproti celorepublikovému průměru pozorovat především v obcích do jednoho tisíce obyvatel a v okolí větších měst. U lokalit se špatnou dopravní dostupností je pak naopak nezájem kupujících evidentní.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy