Kdo si vzal variabilní hypotéku, ušetřil. Tady je důkaz

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 4. 2012 7:40
Porovnání za předešlé dva roky vyznívá jasně v neprospěch fixace úrokové sazby
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jsou to již dva roky, co se UniCredit Bank postarala v Česku o popularizaci hypoték s variabilní sazbou. Kdo tehdy na její nabídku přistoupil, je nyní v několikatisícovém plusu.

Například u hypotéky ve výši 1,7 milionu korun činí podle výpočtu společnosti Golem Finance úspora za dva roky splácení necelých 25 tisíc korun.

Úspěchu napomáhá fakt, že stagnující ekonomika ponechává tržní úrokové sazby na historických minimech.

UniCredit nebyla první

Oproti klasické hypotéce se ta s variabilní sazbou liší tím, že se úroková sazba může měnit i každý měsíc. Její pohyby jsou závislé na pohybu tržních sazeb (u UniCredit je to jednoměsíční PRIBOR), kdežto u klasické hypotéky se sazba fixuje - právě proti možným výkyvům - obvykle na jeden rok až pět let.

Hypotéku s variabilní sazbou sice již před UniCredit Bank nabízely Hypoteční banka, mBank, Oberbank a Raiffeisenbank, byla to ale právě Převratná hypotéka od UniCreditu, která na možnosti variabilní sazby výrazně upozornila.

V době, kdy úrokové sazby u hypoték začínaly na 4,5 procenta, totiž nabídka s nižší než čtyřprocentní sazbou zapůsobila magicky, zvláště když ji provázela masivní reklamní kampaň.

Variabilní hypotéku do své nabídky následně zařadily i Česká spořitelna, Fio banka, GE Money Bank a LBBW Bank. Tržní podíl tohoto druhu hypotéky v posledních dvou letech vzrostl o více než pět procent.

Rozdíl 25 tisíc korun

Již při uvedení nového produktu bylo jasné, že je určen především pro finančně vzdělanější klienty, kteří si dokážou pohlídat případný růst sazeb a dokážou se rozhodnout, kdy se jim už nevyplatí zůstat na pohyblivé sazbě.

Výhodou variabilní hypotéky je totiž i to, že v momentě, kdy se stanovuje nová výše sazby, je možné přejít na klasickou hypotéku s fixní sazbou. U UniCredit Bank tak je možné tuto změnu udělat každý měsíc.

Protože ale sazby zatím nerostou a pohybují se stále kolem historických minim, nemuseli lidé s variabilní hypotékou zatím o takovém přestupu uvažovat.

Jak moc se vyplatilo před dvěma lety uzavřít hypotéku s variabilní sazbou, vypočítal hypoteční makléř, společnost Golem Finance.

Ta na příkladu klienta, který se v dubnu 2010 rozhodoval mezi klasickou a variabilní hypotékou na 70 procent hodnoty nemovitosti ve výši 1,7 milionu korun, dospěl k závěru, že klient s variabilní sazbou za dva roky splácení ušetřil necelých 25 tisíc korun.

Konkurence zmenšuje rozdíl

Rozdíl mezi fixní a variabilní sazbou ještě v minulém roce přesahoval procentní bod, nyní se ale podle statistik Golem Finance ztenčil na sedm desetin procentního bodu.

Důvodem je silný konkurenční boj bank u tradičních hypoték, což bylo v posledních měsících vidět také na rekordně nízkých průměrných sazbách hypotečních úvěrů.

Kdo tedy chce mít jistotu nízké sazby i pro příští roky a zároveň si nechce hlídat pohyby tržních sazeb, ten s klidným srdcem může podepsat hypotéku s fixní sazbou.

 

Právě se děje

Další zprávy