Vyšší zálohy na pojištění a paušální daň
Osoby samostatně výdělečně činné si letos připlatí na zdravotním a sociálním pojištění. "Minimální zálohy pro OSVČ poměrně výrazně vzrostou, a to o 487 korun za měsíc," říká Gabriela Ivanco z Mazars.
Nová výše minimální zálohy na zdravotní pojištění od ledna 2022 činí 2627 Kč. Novou částku je nutno odvést již počínaje lednovou platbou pojistného, tedy nejpozději do 8. února. Nová minimální záloha na sociální pojištění bude činit 2841 korun. Novou zálohu začnou platit OSVČ až od měsíce následujícího po podání přehledu o příjmech a výdajích.
Nová výše paušální daně pro živnostníky
Poprvé se k paušální dani mohli lidé přihlásit začátkem roku 2021. Ti, kteří už jsou k paušální dani přihlášeni, by měli myslet na změnu trvalého platebního příkazu, protože daň nově činí 5994 korun, tedy o 525 korun víc než v roce 2021.
V této částce je zahrnuta záloha na minimální zdravotní pojistné ve výši 2627 korun, záloha na minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 3267 korun a záloha na daň z příjmů ve výši rovných 100 korun.
- OSVČ, kteří se chtějí k dani přihlásit nově, musí podat oznámení o vstupu do tohoto režimu nejpozději do 10. ledna 2022.
"V případě, že se živnostník rozhodne vstoupit v rámci roku 2022 do paušálního režimu, je nutno podat předmětné oznámení správci daně do 10. ledna 2022, a to elektronicky datovou zprávou, respektive s uznávaným elektronickým podpisem, případně písemně na tiskopise ministerstva financí," vysvětluje Martina Zbončáková, daňová specialistka z V4 Group.
Jednou z hlavních výhod pro poplatníky v paušálním režimu je menší administrativní zátěž nebo finanční úspora ve vztahu k potenciální platbě za služby účetního či daňového poradce. Důležité je, aby podnikatelův příjem nepřekročil částku jeden milion korun.
"Paušální daň se nevyplatí například zemědělcům a řemeslníkům uplatňujícím osmdesátiprocentní výdajový paušál. Sem spadají například profese, jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel," říká Zbončáková.
Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich měsíční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun.
Podle expertů se tak paušální daň vyplatí zejména těm, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají takzvaná svobodná povolání, jako jsou advokáti, architekti, lékaři, notáři, odhadci, překladatelé, soudní exekutoři, tlumočníci, veterináři a kupříkladu auditoři. Třicetiprocentní paušál se pak uplatňuje hlavně na příjmy z pronájmu.