Váš nákup prozkoumají chytré senzory. Do českých obchodů míří další inovace

Simona Janíková Simona Janíková
28. 3. 2017 19:20
Většina novinek v českých obchodech vydrží maximálně tři roky. Kromě vylepšování zboží sázejí prodejci stále častěji na digitální technologie přímo v obchodech. Systém scan&go pomůže zákazníkům s orientací v prodejně, heat mapy zase obchodníkům s umístěním zboží.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tuzemské obchody jsou zaplaveny novým nebo alespoň inovovaným zbožím. Jen za loňský rok se objevilo u balených potravin a drogistického zboží 24 tisíc nových výrobků. Novinek bylo o dvě procenta více než v roce 2015 a o šest procent více oproti roku 2014, spočítala agentura Nielsen

"Třetina lidí při posledním nákupu koupila inovovaný výrobek. Češi chtějí stále více novinek," říká Břetislav Chovítek z agentury Nielsen, která výzkum provedla. Nejvíce nových produktů nakupují mladí lidé - generace takzvaných mileniálů.

Nejčastěji ale přibývají postupné inovace, jako je změna velikosti, nová příchuť nebo nová vůně, a to v různých kategoriích takzvaného rychloobrátkového zboží od potravin po drogerii. "Revolučních novinek je opravdu jen několik ročně. Byla to například plastová lahev pro pivo," popisuje Chovítek.

Agentura Nielsen současně zjistila, že inovované zboží se na pultech českých obchodů protočí za tři roky - tedy že za tři roky už dnešní výrobky v prodejnách nebudou. "Třetina novinek na trhu nevydrží déle než dva roky. Velmi často inovace selhávají kvůli slabému uvedení na trh a malé podpoře," upřesňuje Chovítek.

Na těch, které vydrží, ale může prodejce dobře vydělat. Pětina inovací přináší až 80 procent tržeb, dodává Chovítek.

O trendech na maloobchodním trhu diskutovali v úterý účastníci pražské konference Retail in Detail - Efektivní inovace. Inovace zboží je jednou z možností, jak výrobci mohou získat konkurenční výhodu.

Vedle samotného zboží ale probíhá modernizace i v technologiích a dalších oblastech obchodu. Například e-shop Spokojený pes inovoval krabice, v nichž dodává zboží. Dají se z nich vyrobit boudy pro domácí zvířata. A třeba internetový obchod Alza loni zprovoznil třeba pojízdnou prodejnu Alza Street Shop.

Společnost Samsung dodává českým obchodníkům dotykové obrazovky, na nichž mohou zákazníci "projíždět" sortiment prodejny či web obchodníka. Využívat je bude například síť lékáren Dr.Max nebo řetězec chovatelských potřeb Pet Center.

"K inovacím v obchodech tlačí prodejce sami zákazníci hlavně tím, že využívají chytré telefony. Pokud je chce obchodník zaujmout, musí mu nabídnout obsah do jeho mobilu, to je klíčová zbraň," vysvětluje Ondřej Žák, manažer pro retail a rychloobrátkové zboží společnosti EY.

Češi stále častěji využívají mobil k dohledání cen různého zboží před nákupem, stejně jako během nakupování v obchodě. "Brzy bude na trhu technologie, která umožní, aby zákazník při vyhledání zboží na mobilu v prodejně jako první volbu dostal obchod, ve kterém stojí," líčí Žák.

Nejznámější digitální technologie, která se používá při nakupování, je Scan&Go. Skener pro zákazníky v Česku poprvé zavedl před několika lety Globus, loni s tím pak přišlo Tesco.

Peter Friedel ze společnosti Zebra Technologies, která skenery Globusu dodává, na konferenci představil jejich inovované verze. Nové skenery se například propojí se zákaznickou kartou zákazníka, zobrazí mu minulé nákupy, pomáhají mu orientovat se v obchodě či nabídnout při nákupu určitých potravin recepty.

"Chytré skenery jsou velmi oblíbené v regionu střední Evropy, používá je 30 až 60 procent zákazníků daných obchodů," popisuje Friedel. Se skenerem podle něj lidé v obchodech utratí i o 14 procent více než při běžném nákupu.

Trendem, který by čeští obchodníci mohli využívat už brzy, je takzvaná heat mapa. Ta prostřednictvím chytrých senzorů rozmístěných po prodejně a snímáním mobilů sleduje pohyb zákazníků v obchodě. Díky tomu pak prodejci budou moci měnit umístění výrobků nebo lépe promovat zboží ve slevách.

"U nás jsou první projekty, které s tím pracují. A myslím si, že kdo do toho půjde, získá konkurenční výhodu. Sami jednáme se třemi velkými obchodníky v Česku, kteří o heat mapách uvažují," říká Žák z EY s tím, že konkrétní jména uvést nemůže. Chytré senzory nyní testuje například zmíněná Zebra Technologies v USA a Velké Británii.

V zahraničí jsou digitální technologie v nakupování oproti Česku stále napřed. Podle Žáka se do tuzemska inovace dostávají většinou s dvouletým zpožděním, i když časová propast se začíná zmenšovat. V cizině například nyní obchodníci podle něj ustupují od vlastních aplikací, kdežto v Česku jsou na vzestupu.

"Místo toho budou vznikat firmy, které se zaměří na obsah zasílaný přímo přes operační systém v mobilu. Při vstupu do obchodu vám na mobil přijde zpráva, která vám podle vaší identity, věku, pohlaví atd. nabídne zboží přímo pro vás," popisuje Žák. U nás by podle něj mohla tato novinka prorazit už letos.

Další příklad kreativní inovace v cizině nabízí Pavel Říha z distribuční společnosti ppm factum: Singapurský obchodník s hudebními nahrávkami Starhub se ke své propagaci spojil s prodejcem oblečení v jednom obchodním domě. Na jednotlivé kusy šatů byly umístěny speciální čipy, které při zkoušení v kabince spustily hudbu, jež podle specialistů na marketing k danému oblečení seděla. Jiný výrobce obuvi zase do regálů, na nichž vystavil své boty, nabídl dotykové obrazovky, které po navolení ukázaly, k jakému oblečení se obuv hodí. "Důležité je, aby se zákazníci s inovací bavili," dodal Říha.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy