Ze samoobsluhy zmizely pokladny. S nákupem vyjdete bez zdržení, novinku zkouší Amazon

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
6. 12. 2016 14:00
Obchody se mohou obejít zcela bez pokladen, a to i těch samoobslužných. Kamennou prodejnu, v níž se nečeká na placení, zatím využívají jen zaměstnanci Amazonu. Široká veřejnost bude moci novinku vyzkoušet na začátku příštího roku. Základem jsou moderní technologie, které dokážou na dálku rozpoznat, co zákazník nakupuje.
Amazon Go - samoobslužná prodejna bez pokladen
Amazon Go - samoobslužná prodejna bez pokladen | Foto: Reuters

Seattle – Samoobslužné technologie při placení v kamenných obchodech ještě zdaleka nestačily připravit o práci všechny pokladní, a už je na světě další novinka, která může proces nakupování proměnit ještě více.

Internetový obchod Amazon v přízemí své nové kancelářské budovy v americkém Seattlu spustil testovací provoz samoobsluhy, v níž nebudou vznikat žádné fronty. Lidé si v ní mohou ukládat zboží z regálů rovnou do tašek a při odchodu nemusí ani zpomalit, natož čekat na placení, protože samoobsluha nemá žádné pokladny.

Amazon Go - samoobslužná prodejna bez pokladen
Amazon Go - samoobslužná prodejna bez pokladen | Foto: Reuters

Klíčem služby nazvané Amazon Go je aplikace pro chytré telefony, která využívá dat ze senzorů a kamer rozmístěných po prodejně. Zákazník se po příchodu do obchodu pomocí aplikace přihlásí a začne nakupovat. Co přesně do tašky vložil a v jakém množství, systém rozpozná automaticky. Dokáže také položku z nákupního seznamu škrtnout, pokud se zákazník rozhodne zboží do regálu vrátit.

Po dokončení nákupu lidé nebudou muset na nic čekat a mohou rovnou odejít. Platbu si obchod strhne automaticky přes platební kartu navázanou na účet v aplikaci. Účtenka se na chytrém telefonu zobrazí v elektronické podobě.

Testovací obchod o rozloze 167 metrů čtverečních je zatím otevřený pouze zaměstnancům Amazonu. Kromě základních potravin, jako je chléb nebo mléko, nabízí i hotová jídla k snídani, obědu a večeři. Kuchaři je připravují čerstvá na místě. V nabídce je také produkce místní kuchyně a pekárny. Široké veřejnosti chce firma prodejnu zpřístupnit na začátku příštího roku.

Firma miliardáře Jeffa Bezose tak pokračuje ve snaze rozšířit se z internetu do kamenných prodejen v době, kdy obchodníci volí spíše opačný směr. Loni společnost v Seattlu otevřela svoje vůbec první kamenné knihkupectví. Přitom to byla právě ona, kdo původně přispěl k tomu, že lidé začali ve velkém nakupovat na internetu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy