Vánoce na poslední chvíli. Do kdy budou mít otevřeno obchody a jak vše stihnout?

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 20. 12. 2018 9:33
Vánoce se kvapem blíží. 18. prosinec byl posledním dnem, kdy dopravci většinou garantují dodání balíků před Štědrým dnem. Co dělat, když jste nestihli objednat dárky, připravit večeři nebo koupit stromeček? Na něco ještě máte čas, na něco je už ale pozdě.
Foto: Jakub Plíhal

Dokdy vám doručí balík

Kdo objedná dárky na poslední chvíli, může mít pod stromečkem nakonec prázdno. Dovozce PPL vám již doručení do Vánoc nemůže garantovat. Firma si jako poslední den, kdy můžete balíky objednat a určitě je dostat před Štědrým večerem, stanovila na 17. prosinec.

Česká pošta slibuje doručení zboží do 24. prosince při objednávce ještě o den později, tedy v úterý. "Česká pošta garantuje dodání balíku do Štědrého dne, pokud bude do přepravy České pošty předán do 18. prosince včetně," říká mluvčí pošty Matyáš Vitík. To ovšem znamená, že e-shop musí zásilku předat na poštu ještě během úterý.

Například u velkého čínského e-shopu Aliexpress už je na nákup vánočních dárků pozdě. Více než pětina z dvou stovek dotazovaných z portálu Plná peněženka uvedla, že na zboží z Číny čekali i více než šest týdnů. Dvě pětiny lidí dostaly zboží za čtyři týdny, 15 procent za pět týdnů a 23 procent za tři týdny.

Na celou studii o Aliexpressu se můžete podívat zde.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy