11 dní v kuse: letošní Vánoce jsou "dovolenkové terno". Nerozhodí nás to, hlásí firmy

ada ada
4. 12. 2018 6:15
Vánoce pro české zaměstnance už lépe vycházet nemohou - na to, aby si užili 11 volných dní, jim letos stačí pouhé tři dny dovolené. Jsou personalisté zavaleni žádostmi o pracovní volno? Kdo dostává přednost? A v jakém režimu podniky o letošních svátcích pojedou? Zeptali jsme se nejznámějších a největších zaměstnavatelů napříč odvětvími.
Foto: Business Link

Lépe už to nejde

Vánoce pro české zaměstnance už lépe vycházet nemohou - na to, aby si užili 11 volných dní, jim letos stačí pouhé tři dny dovolené. Jsou personalisté zavaleni žádostmi o pracovní volno? Kdo dostává přednost? A v jakém režimu podniky o letošních svátcích pojedou? Zeptali jsme se nejznámějších a největších zaměstnavatelů napříč odvětvími.

Někde neotevřou vůbec, jinde jsou pravidla jasná

Výsledek je jasný - české firmy i letos zůstávají v klidu a jedou podle stanovených plánů. Nárůst počtu žádostí o dovolenou na vánoční svátky oproti předchozím letům neregistrují prakticky žádný, nebo jen mírný.

Zaměstnanci se většinou v dovolených pravidelně střídají, vyplývá z ankety Aktuálně.cz. Pokud se zaměstnavatel musí rozhodnout, komu čerpat dovolenou umožní a komu nikoli, často upřednostní zaměstnance s malými dětmi nebo toho, kdo zůstal v zaměstnání předchozí svátky. Lidem, kteří pracují i o Vánocích - což bývá nejčastěji ve směnách ve výrobě - se pak podniky většinou snaží zkažené svátky vykompenzovat alespoň finančně.

Přestože některé podniky - jako je poradenská společnost KPMG - přes Vánoce pravidelně vyhlašují celofiremní volno, většina českých firem jede ve standardním režimu - byť se snaží počet svých zaměstnanců omezovat na minimum. V některých podnicích pak výraznější omezení provozu nelze realizovat vůbec - to je příklad hutí nebo Českých drah.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy