Rasismus? Řetězec H&M narazil s nápisem "opice" na mikině chlapce tmavé pleti

Jana Králová
9. 1. 2018 7:00
Prodejce oblečení se po kritice na sociálních sítích omluvil za nevhodně použitou fotografii a stáhl ji ze svého e-shopu.
Chlapec s mikinou v britském e-shopu H&M
Chlapec s mikinou v britském e-shopu H&M | Foto: H&M

Londýn, Praha - Původem švédský řetězec H&M se omluvil za obrázek s chlapcem tmavé pleti, který na sobě měl mikinu s nápisem "nejvíc cool opice v džungli". Po silné kritice uživatelů na sociálních sítích stáhl tuto fotku z katalogu oblečení na svém e-shopu ve Velké Británii.

"Obrázek jsme odstranili ze všech našich kanálů a omlouváme se komukoliv, koho to mohlo urazit," uvedla mluvčí společnosti Anna Erikssonová pro britská média. O případu informují například The Guardian, CNN nebo The Independent.

Kritici, podle nichž byla fotka rasistická a nepřijatelná, vyzývali řetězec k jejímu stažení. Někteří uživatelé dokonce nabádali k bojkotu tohoto řetězce. Pozornost věnovali i nápisu "expert na přežití", které měl na oblečení ze stejné série chlapec bílé pleti.

Jiní uživatelé sice věří, že ze strany řetězce šlo jen o neúmyslné nedopatření, nicméně i podle nich by se v dnešní době měli zodpovědní pracovníci zamýšlet, zda podobné souvislosti nemohou někoho urazit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
před 53 minutami

První kolo testů mezi sudími neodhalilo žádný případ koronaviru

Všichni rozhodčí, kteří budou řídit zápasy obnovené sezony první a druhé fotbalové ligy, měli v prvním kole testů negativní výsledek na nemoc covid-19. Žádný pozitivní případ na nový typ koronaviru se neobjevil ani mezi delegáty. ČTK to řekl Michal Jurman, tiskový mluvčí Fotbalové asociace ČR, pod kterou sudí spadají.

Další zprávy