Reklama Twistus Splatitel narazila, do televize se po rozhodnutí Rady nedostane

Petr Kučera Petr Kučera
22. 12. 2017 15:30
Počet stížností byl nezvykle vysoký, uvedla Rada pro reklamu, podle níž může spot hrubě urážet náboženské cítění spotřebitelů.
Podívejte se na spornou reklamu. | Video: Twisto

Praha - Televizní reklama nazvaná Twistus Splatitel narazila. Podle Rady pro reklamu, u níž si stěžovalo několik soukromých osob, může "hrubým a nepochybným způsobem urážet náboženské cítění spotřebitelů". Počet stížností byl nezvykle vysoký, uvedla rada.

Spoty z nové kampaně se vedle sociálních sítích objevily na TV Nova. Přímo spot s Twistem Splatitelem pak měla po Novém roce vysílat TV Prima. Na doporučení Rady pro reklamu jej ale televize nepustí. Podle většiny členů arbitrážní komise této rady jsou v rozporu s Kodexem reklamy.

"Mrzí nás, že rada označila naše spoty za hrubě urážlivé, s čímž nesouhlasíme. Naším záměrem nikdy nebylo jakýmkoli způsobem urážet či zesměšňovat Ježíše Krista ani napadat církev," říká Lukáš Janoušek, šéf marketingu společnosti Twisto.

"Přiznáváme, že náš Twistus Splatitel je lehce na hraně, jsme ale přesvědčeni, že ji nijak nepřekračujeme. Považujeme domnělou podobnost s postavou Ježíše Krista za jasně rozpoznatelnou nadsázku," uvádí Janoušek. Poukazuje na to, že v Česku žije 80 procent ateistů.

Služba Twisto, kterou sporná kampaň propaguje, umožňuje odložit platbu za nákupy na internetu až o 45 dní bez poplatků. Funguje od roku 2013, letos získala i licenci pro platební instituci od České národní banky. Za Twistem stojí ING Group, pojišťovna Uniqa, investiční skupina Enern, investor Cezary Smorszczewski, společnost Partners, Miton, Tomáš Čupr a zakladatel Michal Šmída.

Rada pro reklamu je dobrovolné sdružení, jehož cílem je samoregulace oboru. Tvoří ji zástupci médií, agentur i samotných zadavatelů. Jimi přijatý kodex se snaží o dosažení čestné, legální, decentní a pravdivé reklamy.

 

Právě se děje

Další zprávy