Rasisté mohou vrátit oblečení, dostanou zpátky peníze. Reklama s černochem opět narazila

Ondřej Hanko
9. 2. 2017 13:19
Slovenská oděvní firma Nebbia se potýká s podobným problémem jako nedávno Lidl v Česku. Části zákazníků vadí, že model v reklamě má černou kůži. Firma se rozhodla, že všichni dotčení mohou zboží vrátit, protože nechce, aby její oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist.
Reklama oděvní společnosti Nebbia.
Reklama oděvní společnosti Nebbia. | Foto: Nebbia Žilina

Bratislava – Reklama společnosti Nebbia s černošským modelem Dennisem vyvolala na Slovensku vlnu rasistických příspěvků. Firma na kritiku reagovala netradiční nabídkou: Zákazníkům, kteří se touto reklamou cítí dotčeni, vrátí peníze za oblečení. Nechce totiž, aby ho nosili rasisté.

Pro zákazníky, kteří nadále nechtějí nosit oblečení této značky, zřídila firma e-mailovou adresu [email protected], jejímž prostřednictvím mohou zakoupený kus vrátit.

“Vrátíme vám peníze v plné výši vašeho nákupu, přičemž je nám jedno, zda máte tričko rok, nebo deset let. Nechceme, aby naše oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist,” prohlásil ředitel firmy Martin Pecko. O kauze informoval Denník N.

“Dennisa, který byl na fotce, jsme uveřejnili na našem Facebooku několikrát. Dokonce i na naší hlavní facebookové stránce Nebbia, kde máme více než 100 tisíc fanoušků! Nikdy tam nebyla jediná negativní reakce, tak proč teď?“ ptá se Pecko. Vedle negativních reakcí prý firma obdržela i stovky pozitivních ohlasů.

Na začátku ledna se s obdobným problémem setkala i česká pobočka obchodního řetězce Lidl. Ve svém letáku nabízela oblečení, které na sobě měl černošský model Alpha Dia z Německa.

Na kritiku tehdy řetězec odpověděl, že “Česko je součástí Evropy, ve které žijí lidé různých národností i různé barvy pleti” a že považuje modelky a modely ve svých letácích za naprosto v pořádku.

Lidl se ale setkal i s podporou a recesistickými příspěvky, které zesměšňovaly rasistické komentáře. Někteří například navrhovali, aby lidé přestali kupovat jakékoli černé věci a napříště konzumovali pouze bílý chléb a bílou kávu.

Model Alpha Dia na svém Instagramu zveřejnil poděkování za pozitivní zprávy, které mu lidé zaslali na jeho podporu. “Pár Čechů ostře reagovalo na moji fotku, což sice bylo velmi nešťastné, ale nereprezentuje to názor většiny Čechů a Evropanů,” vyjádřil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stejného modela si nyní pro svou českou kampaň vybral také jeden z prodejců telefonů.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy