Rasisté mohou vrátit oblečení, dostanou zpátky peníze. Reklama s černochem opět narazila

Ondřej Hanko
9. 2. 2017 13:19
Slovenská oděvní firma Nebbia se potýká s podobným problémem jako nedávno Lidl v Česku. Části zákazníků vadí, že model v reklamě má černou kůži. Firma se rozhodla, že všichni dotčení mohou zboží vrátit, protože nechce, aby její oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist.
Reklama oděvní společnosti Nebbia.
Reklama oděvní společnosti Nebbia. | Foto: Nebbia Žilina

Bratislava – Reklama společnosti Nebbia s černošským modelem Dennisem vyvolala na Slovensku vlnu rasistických příspěvků. Firma na kritiku reagovala netradiční nabídkou: Zákazníkům, kteří se touto reklamou cítí dotčeni, vrátí peníze za oblečení. Nechce totiž, aby ho nosili rasisté.

Pro zákazníky, kteří nadále nechtějí nosit oblečení této značky, zřídila firma e-mailovou adresu [email protected], jejímž prostřednictvím mohou zakoupený kus vrátit.

“Vrátíme vám peníze v plné výši vašeho nákupu, přičemž je nám jedno, zda máte tričko rok, nebo deset let. Nechceme, aby naše oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist,” prohlásil ředitel firmy Martin Pecko. O kauze informoval Denník N.

“Dennisa, který byl na fotce, jsme uveřejnili na našem Facebooku několikrát. Dokonce i na naší hlavní facebookové stránce Nebbia, kde máme více než 100 tisíc fanoušků! Nikdy tam nebyla jediná negativní reakce, tak proč teď?“ ptá se Pecko. Vedle negativních reakcí prý firma obdržela i stovky pozitivních ohlasů.

Na začátku ledna se s obdobným problémem setkala i česká pobočka obchodního řetězce Lidl. Ve svém letáku nabízela oblečení, které na sobě měl černošský model Alpha Dia z Německa.

Na kritiku tehdy řetězec odpověděl, že “Česko je součástí Evropy, ve které žijí lidé různých národností i různé barvy pleti” a že považuje modelky a modely ve svých letácích za naprosto v pořádku.

Lidl se ale setkal i s podporou a recesistickými příspěvky, které zesměšňovaly rasistické komentáře. Někteří například navrhovali, aby lidé přestali kupovat jakékoli černé věci a napříště konzumovali pouze bílý chléb a bílou kávu.

Model Alpha Dia na svém Instagramu zveřejnil poděkování za pozitivní zprávy, které mu lidé zaslali na jeho podporu. “Pár Čechů ostře reagovalo na moji fotku, což sice bylo velmi nešťastné, ale nereprezentuje to názor většiny Čechů a Evropanů,” vyjádřil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stejného modela si nyní pro svou českou kampaň vybral také jeden z prodejců telefonů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy