Rasisté mohou vrátit oblečení, dostanou zpátky peníze. Reklama s černochem opět narazila

Ondřej Hanko
9. 2. 2017 13:19
Slovenská oděvní firma Nebbia se potýká s podobným problémem jako nedávno Lidl v Česku. Části zákazníků vadí, že model v reklamě má černou kůži. Firma se rozhodla, že všichni dotčení mohou zboží vrátit, protože nechce, aby její oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist.
Reklama oděvní společnosti Nebbia.
Reklama oděvní společnosti Nebbia. | Foto: Nebbia Žilina

Bratislava – Reklama společnosti Nebbia s černošským modelem Dennisem vyvolala na Slovensku vlnu rasistických příspěvků. Firma na kritiku reagovala netradiční nabídkou: Zákazníkům, kteří se touto reklamou cítí dotčeni, vrátí peníze za oblečení. Nechce totiž, aby ho nosili rasisté.

Pro zákazníky, kteří nadále nechtějí nosit oblečení této značky, zřídila firma e-mailovou adresu [email protected], jejímž prostřednictvím mohou zakoupený kus vrátit.

“Vrátíme vám peníze v plné výši vašeho nákupu, přičemž je nám jedno, zda máte tričko rok, nebo deset let. Nechceme, aby naše oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist,” prohlásil ředitel firmy Martin Pecko. O kauze informoval Denník N.

“Dennisa, který byl na fotce, jsme uveřejnili na našem Facebooku několikrát. Dokonce i na naší hlavní facebookové stránce Nebbia, kde máme více než 100 tisíc fanoušků! Nikdy tam nebyla jediná negativní reakce, tak proč teď?“ ptá se Pecko. Vedle negativních reakcí prý firma obdržela i stovky pozitivních ohlasů.

Na začátku ledna se s obdobným problémem setkala i česká pobočka obchodního řetězce Lidl. Ve svém letáku nabízela oblečení, které na sobě měl černošský model Alpha Dia z Německa.

Na kritiku tehdy řetězec odpověděl, že “Česko je součástí Evropy, ve které žijí lidé různých národností i různé barvy pleti” a že považuje modelky a modely ve svých letácích za naprosto v pořádku.

Lidl se ale setkal i s podporou a recesistickými příspěvky, které zesměšňovaly rasistické komentáře. Někteří například navrhovali, aby lidé přestali kupovat jakékoli černé věci a napříště konzumovali pouze bílý chléb a bílou kávu.

Model Alpha Dia na svém Instagramu zveřejnil poděkování za pozitivní zprávy, které mu lidé zaslali na jeho podporu. “Pár Čechů ostře reagovalo na moji fotku, což sice bylo velmi nešťastné, ale nereprezentuje to názor většiny Čechů a Evropanů,” vyjádřil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stejného modela si nyní pro svou českou kampaň vybral také jeden z prodejců telefonů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy