Rasisté mohou vrátit oblečení, dostanou zpátky peníze. Reklama s černochem opět narazila

Ondřej Hanko
9. 2. 2017 13:19
Slovenská oděvní firma Nebbia se potýká s podobným problémem jako nedávno Lidl v Česku. Části zákazníků vadí, že model v reklamě má černou kůži. Firma se rozhodla, že všichni dotčení mohou zboží vrátit, protože nechce, aby její oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist.
Reklama oděvní společnosti Nebbia.
Reklama oděvní společnosti Nebbia. | Foto: Nebbia Žilina

Bratislava – Reklama společnosti Nebbia s černošským modelem Dennisem vyvolala na Slovensku vlnu rasistických příspěvků. Firma na kritiku reagovala netradiční nabídkou: Zákazníkům, kteří se touto reklamou cítí dotčeni, vrátí peníze za oblečení. Nechce totiž, aby ho nosili rasisté.

Pro zákazníky, kteří nadále nechtějí nosit oblečení této značky, zřídila firma e-mailovou adresu [email protected], jejímž prostřednictvím mohou zakoupený kus vrátit.

“Vrátíme vám peníze v plné výši vašeho nákupu, přičemž je nám jedno, zda máte tričko rok, nebo deset let. Nechceme, aby naše oblečení nosili lidé, kteří v sobě mají rasovou nenávist,” prohlásil ředitel firmy Martin Pecko. O kauze informoval Denník N.

“Dennisa, který byl na fotce, jsme uveřejnili na našem Facebooku několikrát. Dokonce i na naší hlavní facebookové stránce Nebbia, kde máme více než 100 tisíc fanoušků! Nikdy tam nebyla jediná negativní reakce, tak proč teď?“ ptá se Pecko. Vedle negativních reakcí prý firma obdržela i stovky pozitivních ohlasů.

Na začátku ledna se s obdobným problémem setkala i česká pobočka obchodního řetězce Lidl. Ve svém letáku nabízela oblečení, které na sobě měl černošský model Alpha Dia z Německa.

Na kritiku tehdy řetězec odpověděl, že “Česko je součástí Evropy, ve které žijí lidé různých národností i různé barvy pleti” a že považuje modelky a modely ve svých letácích za naprosto v pořádku.

Lidl se ale setkal i s podporou a recesistickými příspěvky, které zesměšňovaly rasistické komentáře. Někteří například navrhovali, aby lidé přestali kupovat jakékoli černé věci a napříště konzumovali pouze bílý chléb a bílou kávu.

Model Alpha Dia na svém Instagramu zveřejnil poděkování za pozitivní zprávy, které mu lidé zaslali na jeho podporu. “Pár Čechů ostře reagovalo na moji fotku, což sice bylo velmi nešťastné, ale nereprezentuje to názor většiny Čechů a Evropanů,” vyjádřil se v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Stejného modela si nyní pro svou českou kampaň vybral také jeden z prodejců telefonů.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy