Praha - Třetina obyvatel Česka si každoročně půjčuje peníze na vánoční dárky. Průzkum webu Peníze.cz ukázal, že pokud chtějí půjčit 20 tisíc korun na jeden rok, má nejvýhodnější nabídku ČSOB. Při porovnávání výhodnosti úvěrů by se však Češi neměli spolehnout pouze na ukazatel RPSN.
Nabídky půjček nestačí seřadit podle roční procentní sazby nákladů (RPSN). Vždy byste měli posuzovat úvěry i podle měsíční splátky.
V našem předvánočním průzkumu spotřebitelských úvěrů jsme například zjistili, že nejnižší RPSN u zkoumaných půjček uvádí Home Credit (19,7 %), jenže při pohledu na měsíční splátku vychází tento úvěr jako jeden z nejdražších. Naopak nejlevněji vyšel úvěr od ČSOB, který měl až třetí nejlepší RPSN.
RPSN je sice užitečný ukazatel pro porovnávání půjček stejné částky na stejnou dobu, jeho výpočet ale zjevně bankám a nebankovním poskytovatelům úvěrů umožňuje do něj nezapočítat všechny související poplatky.
Při zjišťování, nakolik je úvěr levný či drahý, je proto užitečné se vždy poptat, kolik bude chtít banka či nebankovní úvěrová společnost pravidelně měsíčně splácet a jaké další poplatky bude za půjčku požadovat. Může chtít kupříkladu poplatky za poskytnutí úvěru, schválení žádosti o úvěr nebo za vedení úvěrového účtu.
Nejlevněji si lze letos půjčit 20 tisíc korun v ČSOB. Měsíční splátka je zde celkově nejnižší, činí 1767 korun. Nejnižší jsou i celkové měsíční náklady (1859 Kč), v nichž je započtený i poplatek za vedení úvěrového účtu a 1/12 z jednorázového poplatku za schválení půjčky.
V pořadí druhý nejlevnější úvěr poskytuje letos mBank, kde měsíční náklad včetně rozpočítaného výdaje za schválení půjčky vychází na 1867 korun.
Nejdráž letos půjčuje Raiffeisenbank, kde celkový měsíční náklad činí 1941 korun. Cenové rozpětí mezi nejlevnější nabídkou (ČSOB) a nejdražší nabídkou (Raiffeisenbank) je pouze 82 korun.
Dvacet tisíc, stejně jako loni, si však nelze půjčit všude. Kupříkladu Česká spořitelna, GE Money Bank a nově i CETELEM půjčují nejméně 30 tisíc korun.
Se splatností na dva roky přijde tento úvěr nejlevněji u České spořitelny (měsíční náklad 1434 Kč). CETELEM je dražší o 63 korun (měsíční náklad 1497 Kč) a GE Money bank je v porovnání s Českou spořitelnou dražší o 98 korun (měsíční náklad 1532 Kč).
K tabulkám dodejme, že RPSN je orientační, posouzení úvěrové žádosti je vždy individuální a závisí na bonitě klienta. Celkové měsíční náklady jsou pak součtem měsíční splátky a poplatku za úvěrový účet včetně případného poplatku za schválení žádosti a poskytnutí úvěru.
Složitější než vloni
Lidé, kteří nemají na dárky dost peněz, si podle loňských průzkumů nejčastěji chtěli půjčit 20 tisíc korun se splatností na jeden rok. Loni půjčovala nejlevněji Poštovní spořitelna a na měsíční splátce oproti jiným úvěrovým nabídkám šlo ušetřit až 400 korun.
Letos si lze stejný úvěr vzít u pěti námi sledovaných úvěrových společností. Rozdíly ve výši splátek jsou ovšem minimální.
Půjčit si letos na Vánoce však bude složitější než loni, hlásí poskytovatelé úvěrů. "Nyní zamítáme větší procento žadatelů o úvěr," potvrzuje Martin Malý, mluvčí společnosti CETELEM.
Za jakých podmínek včetně poplatků si lze půjčit? Čtěte podrobnější informace ve zbytku článku na webu Peníze.cz!