Připravte si 28 622 korun. Vánoce přicházejí

Ekonomika Ekonomika, red eko
4. 12. 2009 7:30
Kvůli krizi se chce omezit jen menšina Čechů, ukázal průzkum
Foto: Jan Langer

Praha - Další z průzkumů, pátrajících po předvánoční nákupní náladě Čechů, ukazuje, že za vánoční dárky letos každý v průměru utratí 6276 korun.

I přes doznívající finanční krizi plánuje 62 procent Čechů utratit zhruba stejnou částku za vánoční nákupy jako minulý rok, vyplývá z výsledků výzkumu, který si nechala udělat GE Money Bank. Před několika týdny jiný průzkum ukázal, že lidé chtějí utratit o pětistovku méně než před rokem.

Podle údajů GE Money Bank přijdou celkově Vánoce průměrnou českou rodinu (manžel, manželka a 2 děti do 18 let) na 28622 korun. Oproti loňskému roku se chystá finančně omezit Vánoce prý pouhá pětina Čechů.

Nejdražším dárkem se nejčastěji chystáme obdarovat svého partnera. V průměru na něj vynaložíme asi 2266 korun, přičemž tento průměr navyšují dražší dárky, které kupují svým partnerkám muži. Ženy nejdražším dárkem většinou obdarují své děti, ale je to dáno i tím, že nadílku pro ratolesti v rodinách často nakupují za oba rodiče.

Nejdražší dárky nakupují lidé ve věku 45 - 59 let. Zástupce této věkové kategorie za nadílku pro své blízké průměrně utratí 7175 korun, zatímco mladý člověk ve věku 18 - 29 let s průměrnými 4251 korunami utratí za dárky nejméně.

Kromě dárků však vánoční svátky znamenají i výdaje spojené s přípravou a výzdobou domácnosti. Za jídlo, pití, stromeček a další položky utratí Češi v průměru 3463 korun a více než dvě třetiny z nich hodlají letos utratit stejnou částku jako v loňském roce.

Dárky pro sedm lidí

Každý Čech v průměru o Vánocích obdaruje sedm svých blízkých. Nejštědřejší jsou ženy, které kupují dárky 6 až 10 lidem, a mladí lidé, kteří alespoň malou drobností obdarují i více než 11 svých blízkých a přátel. Nejčastěji přitom budeme kupovat kosmetiku, oblečení nebo knihy, dětem pak hračky.

Více než polovina lidí nakupuje vánoční dárky ve velkých obchodních centrech, 48 % Čechů pak shání další dárky v menších specializovaných obchodech. Podle výzkumu GE Money Bank stále narůstá trend nakupování dárků přes internet. Pro tento způsob se vyslovilo již 43 % dotázaných.

V době finanční krize mají Češi strach ze zadlužování, proto naprostá většina lidí hodlá pořídit vánoční nákupy z výplat a ze svých úspor. Kromě hotovosti použije více jak polovina lidí svou platební kartu k běžnému účtu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy