Praha – Prodejci na předváděcích akcích zneužili poslaneckou výjimku v novele občanského zákoníku a opět seniory nutí k podepisování nevýhodných smluv. Zjistil to časopis dTest.
Novela, která platí teprve tři měsíce, odstranila předtím hojně zneužívanou výjimku o sjednání osobní návštěvy, kterou obchodníci na na předváděcích akcích a podomní prodejci zbavovali spotřebitele možnosti odstoupit od smlouvy.
Poslaneckou iniciativou se ale v novém znění zákona objevila výjimka jiná, která má chránit opraváře domácích spotřebičů. Nově platí, že dojde-li k opravě a úpravě věci provedené v místě určeném spotřebitelem, nelze od smlouvy odstoupit. V ostatních případech je zákazník chráněn čtrnáctidenní lhůtou.
„Upozorňovali jsme poslance, že jakákoliv výjimka bude zneužívána,“ říká Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest. „Takto přišli nepoctivci rychle na nový způsob, kterým získávají peníze převážně od seniorů," dodává.
Čtěte také: Dostanete dovolenou zdarma. Zjistili jsme, co vás čeká Nová zbraň na nevýhodné nákupy. Pomůže hlavně seniorům |
Obchodníci si tak již nesjednávají (často fiktivní) návštěvy u spotřebitele, ale nechávají ho podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí.
„Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva nebo její část, která obchází zákon, je neplatná,“ dodává Borovička.
Senioři, kteří nemají hotovost, podepisují také úvěrové a rozhodčí smlouvy. Ale i od těch je možné odstoupit, respektive zanikají spolu se smlouvami o koupi. Je ale nutné vše oznámit úvěrové společnosti.
„Podvedení spotřebitelé se hlavně nesmějí zaleknout,“ zdůrazňuje Borovička.