Nová zbraň na nevýhodné nákupy. Pomůže hlavně seniorům

Petr Kučera Petr Kučera
22. 3. 2012 5:30
Opoziční novelu občanského zákoníku podpořili i poslanci vládní koalice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Opoziční ČSSD uspěla ve sněmovně s návrhem, jak více ochránit spotřebitele před nevýhodnými nákupy. Novelu občanského zákoníku podpořili i poslanci vládní koalice.

Změna má zlepšit postavení lidí, kteří takzvanou spotřebitelskou smlouvu podepsali u sebe doma. Typicky jde o případy různých předváděcích akcí a podomních obchodníků, kdy prodejci zneužívali dosavadního znění zákona.

Dosud obecně platí, že lze do 14 dní odstoupit od smlouvy "uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání". Tato možnost však neplatí, pokud si spotřebitel "výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky".

Právě druhá uvedená věta má z občanského zákoníku brzy zmizet. Nahradí ji jiná, užší výjimka: Nově nepůjde odstoupit jen od smlouvy o opravě nebo údržbě "provedené v místě určeném spotřebitelem na jeho žádost, pokud dodavatel neprovedl jinou než vyžádanou opravu nebo údržbu nebo nedodal jiné zboží než nutné k provedení opravy nebo údržby".

Pokud novelu podle očekávání schválí i Senát a následně ji podepíše prezident republiky, začne být změna účinná patnáctým dnem po zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy ještě letos na jaře.

Klamavé a agresivní praktiky

V praxi stále častěji dochází k tomu, že podnikatelé nabízející svoje zboží a služby mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele - zejména na předváděcích akcích - uvedenou zákonnou výjimku zneužívali.

Nechávají totiž kupujícího přímo ve smlouvě nebo v samostatné listině podepisovat prohlášení o tom, že si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky - právě aby jej zbavili možnosti odstoupení od smlouvy.

"Návštěvníci předváděcích akcí, zejména senioři, nejsou připraveni na mnohdy klamavé či agresivní obchodní praktiky podnikatelů. Snadno se tak nechají přimět k podpisu dokumentu, který v žádném případě není projevem jejich svobodné a vážné vůle, přitom je zbavuje jejich spotřebitelských práv," připomíná skupina poslanců ČSSD v návrhu novely.

Často dochází k tomu, že podnikatel nabídne účastníku předváděcí akce, že jej doveze se zakoupeným zbožím až domů.

"Senior, který je rád, že se nemusí se zbožím nosit, rád svolí a při příjezdu pak ochotně dodavateli podepíše jakési potvrzení. Ze strany podnikatelů, kteří takto postupují, jde o obcházení zákona, neboť jejich cílem je zbavit spotřebitele jejich zákonného práva na odstoupení od smlouvy. To je v příkrém rozporu s úmyslem zákonodárce i s příslušnou unijní směrnicí," uvedli poslanci v návrhu.

Spotřebitel často nemá možnost porovnat jakost a cenu podobné nabídky s jinými, obchodníci zneužívají prvku překvapení.

Obrana je obtížná

Takto poškození lidé přitom mnohdy nemají dostatek důkazů, jak v následném soudním sporu prokázat, že smlouva byla skutečně uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele. Lze to prokázat jedině svědeckými výpověďmi - to bývá někdy problém, neboť spotřebitel nemusí znát další účastníky předváděcí akce, kteří by mu mohli takové uzavření smlouvy dosvědčit.

Další překážkou jsou náklady na soudní řízení v případě, že spotřebitel svůj nárok neprokáže, či nebezpečí, že žalovaná společnost do vydání pravomocného soudního rozhodnutí zkrachuje.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy