Praha - Bezkontaktní platby kartou spustí ještě v první polovině letošního roku přinejmenším další tři velké řetězce. Půjde o supermarkety Billa, kavárny Costa Coffee a síť pekařství Paul.
Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz chtějí do konce roku své prodejny vybavit novými platebními terminály s bezkontaktní funkcí i další prodejny - například Lidl, IKEA, Penny Market, Obi, Datart, Kika či Neoluxor. Naopak Tesco zatím jejich zavedení neplánuje.
Karty pro bezkontaktní placení dosud vydávají jen dvě banky, letos se k nim však přidá dalších osm. Zájemci budou moci platit také prostřednictvím mobilního telefonu.
Hlavní výhodou pro nakupující i pro obchodníky je především rychlost placení. Kartu (případně mobil nebo například speciální hodinky) zákazník pouze přiloží k terminálu a platba proběhne maximálně do pěti sekund. Karty totiž v sobě mají zabudovaný čip a rádiovou anténu.
Banky očekávají, že právě bezkontaktní platby rozšíří využití karet i na menší, každodenní nákupy. Díky nové technologii totiž - až na výjimky - nebude potřeba platby do 500 korun ověřovat PIN kódem.
První byl Interspar
Bezkontaktní karty začala jako první v Česku v červnu 2011 nabízet Citibank, jde ovšem jen o kreditní karty. Jako doplněk mohou zájemci získat i bezkontaktní platební nálepku, kterou si mohou přilepit třeba na svůj mobilní telefon.
Od října 2011 vydává debetní karty s bezkontaktní funkcí Česká spořitelna. Ta má nejen nejvíce zákazníků, ale také provozuje nejvíce platebních terminálů v obchodech.
Až do konce září mohli majitelé těchto karet platit bezkontaktně prakticky jen v sousedních zemích včetně Slovenska či Polska, kde je tato technologie už rozšířenější.
Jako první velký řetězec v Česku odstartoval bezkontaktní platby Interspar, kterému terminály dodává právě Česká spořitelna. Novou technologií lze platit prakticky na všech pokladnách ve všech jeho prodejnách.
Ještě během podzimu spustily bezkontaktní platby - opět ve spolupráci s Českou spořitelnou - také obchody C&A, bauMax, Česká lékárna (dr. Max), knihy Dobrovský, multikina Cinema City, potraviny Flosman a pražské prodejny Kauflandu.
Česká spořitelna zatím od října do letošního ledna vydala už přes 259 tisíc platebních karet s bezkontaktní funkcí. Klienti jimi provedli téměř 40 tisíc bezkontaktních transakcí v celkovém objemu 14 milionů korun.
„Vzhledem k tomu, že se v České republice jedná o zcela novou technologii a síť terminálů pro bezkontaktní platby postupně budujeme, jsme s dosavadními výsledky spokojeni," řekl online deníku Aktuálně.cz Petr Podzimek z České spořitelny.
Stačí mobil
V loňském roce proběhl také testovací projekt, ověřující jinou variantu bezkontaktních plateb, využívajících přímo "chytré" mobilní telefony, tedy vybrané typy smartphonů.
Testování v řetězci Globus se zúčastnilo necelých 500 vybraných zákazníků, spolupracovaly na něm Komerční banka, Citibank, Visa Europe a Telefónica O2.
V rámci pilotního projektu proběhlo přibližně 4500 platebních transakcí a naprostá většina úspěšně. „Nezaznamenali jsme žádný závažný technický problém. Klienti nejvíce oceňují jednoduchost, rychlost a komfort tohoto způsobu placení," říká vedoucí karetního oddělení v Komerční bance Petr Polák.
Ostrý provoz mobilních plateb chce Komerční banka spustit zhruba od poloviny letošního roku, zatím jen pro iPhone. Totéž plánuje také Česká spořitelna, v jejím případě ale půjde jen o pilotní provoz, do něhož se zapojí hlavně její zaměstnanci (podrobněji zde).
Čtěte také: Nákup zaplatíte chytrým telefonem. Ale jen iPhonem Máte iPhone? Ověřte si, jestli nemáte falešné peníze Druhá největší banka se rozšiřuje do chytrých telefonů |
Nezůstat pozadu
Zatímco ještě vloni na podzim se většina dalších větších řetězců vyjadřovala spíše opatrně a neurčitě, letos už se nebojí říci: Půjdeme do toho také.
Ještě do poloviny roku by bezkontaktní platby kartou měly zavést přinejmenším supermarkety Billa (ve všech prodejnách k 1. červenci), kavárny Costa Coffee a síť pekařství Paul (shodně v červnu).
„V letošním roce plánujeme umístění bezkontaktních terminálů například v prodejnách Penny Market, Obi, Kika, Datart, Neoluxor a dalších obchodech," dodává Petr Podzimek z České spořitelny.
Přidat se chce také řetězec Lidl. „Bezkontaktní platby plánujeme zavést během tohoto roku, měly by být k dispozici ve všech prodejnách v České republice," říká mluvčí Lidlu Lucie Borovičková.
Koncept bezkontaktních plateb se líbí také knikhupectví Kanzelsberger, které však zatím o zavedení novinky do praxe nerozhodlo.
Pozadu za konkurencí nechce zůstat ani IKEA, která navíc již s bezkontaktními platbami má pozitivní zkušenost.
„Bezkontaktní platby zatím provozujeme v obchodním domě IKEA Bratislava a hodnotíme je velmi přínosně. Jsou pohodlné a šetří čas. V České republice se budeme snažit zavést je do všech obchodních domů co nejdříve, již na tom pracujeme," říká mluvčí Petr Chadraba.
Jsou ovšem i obchodníci, kteří zatím novou technologii do svých plánů nezahrnuli. "V současné době zavedení bezkontaktních plateb neplánujeme," říká například mluvčí řetězců Tesco Eva Karasová.
Už na jaře, slibují banky
Platební terminály do obchodů v Česku dodává pět bank - vedle České spořitelny a Komerční banky také ČSOB, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.
O plánech České spořitelny již byla řeč. Zbylá čtveřice své budoucí kroky zatím konkretizovat nechce, ale všechny banky říkají, že bezkontaktní platby letos spustí.
Raiffeisenbank zatím bez bližších podrobností říká, že její klienti se mají dočkat v průběhu jara, UniCredit Bank podle vyjádření mluvčího Petra Plocka plánuje novinku až na konec letošního roku.
Z dalších bank je nejblíže spuštění mBank. „V současné době pracujeme na zavedení bezkontaktních platebních karet. Klienti se na ně mohou těšit během následujících týdnů," slibuje mluvčí banky Ivana Buriánková.
Na přelom května a června plánuje převod vybraných debetních a kreditních karet na nový typ také GE Money Bank. A až ve druhé polovině roku zařadí Zuno Bank do nabídky kreditní karty, slibuje, že budou s bezkontaktní funkcí.
Již dříve své plány poodhalila také Fio banka. Ta od poloviny roku skončí s kartami od ČSOB, začne vydávat vlastní a v druhé polovině roku chce klientům nabídnout také bezkontaktní karty.
Podvodů se banky nebojí
Bezkontaktní funkce bude omezena jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN. Omezen má být také počet transakcí, které půjde uskutečnit bez tohoto ověření.
Případný zloděj karty sice bude moci zaplatit až několik dalších nákupů po maximálně 500 korunách, majiteli karty prý ale škoda nehrozí. Česká spořitelna naznačuje, že takové zneužití proplatí, samozřejmě pokud nepůjde o účelový podvod. Ke kompenzaci nebude nutné speciální pojištění.
"Zkušenosti ze zemí, kde už bezkontaktní platby fungují, neukazují na výrazný nárůst podvodů," řekl vloni Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny. Ani předloňská novela zákona o platebním styku, která v Česku zvýšila odpovědnost bank za zneužití karty, nevedla podle něj k výraznějšímu zneužívání.
Podrobnosti o nastaveném limitu plateb či jejich celkovém objemu zatím nechce spořitelna zveřejňovat. Pokud je klient vyčerpá, stačí mu jen zadat PIN a limit poběží znovu.
V praxi se nejspíš limit obnoví dříve, jestliže člověk mezi drobnými platbami zaplatí i něco dražšího nebo vybere z bankomatu - tedy po každé online transakci (zadání PIN).
Pro bezkontaktní placení částek do 500 korun nebo "klasické" vyšší platby přitom bude stačit jediná karta, která zvládne obě možnosti.
Zůstane na volbě klienta, jestli u levnějších nákupů použije bezkontaktní technologii, nebo zda bude chtít zadávat PIN také u těchto drobnějších částek.
Čtěte také: Nákup zaplatíte chytrým telefonem. Ale jen iPhonem Máte iPhone? Ověřte si, jestli nemáte falešné peníze Druhá největší banka se rozšiřuje do chytrých telefonů |