Nákup už zaplatíte i chytrým telefonem. Ale jen iPhonem

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 2. 2012 17:00
Komerční banka a Česká spořitelna ve stejný den odhalily novinky pro chytré telefony
Foto: Reuters

Praha - Majitelé nejnovějších telefonů iPhone s nimi brzy budou moci platit i v obchodech.

Dvě z největších tuzemských bank v pátek oznámily, že v polovině roku spustí projekty, které mají za cíl rozšířit v Česku takzvané mobilní platby.

Zatímco ale Komerční banka spustí platby pro iPhone 4 a 4S naostro, Česká spořitelna bude zatím jen testovat.

Česká spořitelna vloni jako druhá tuzemská banka (po Citibank) začala nabízet platební karty s bezkontaktní funkcí, Komerční banka se zase účastnila projektu, který testoval zájem o mobilní platby.

KB má náskok

Pilotní projekt Komerční banky vloni probíhal ve spolupráci se Citibank, maloobchodním řetězcem Globus, karetní společností Visa Europe a telefonním operátorem Telefónica O2 Czech Republic.

"Závěr projektu jednoznačně potvrdil, že čeští zákazníci i obchodníci jsou na nový způsob placení připravení. Prokázána byla také připravenost technologií a infrastruktury, protože v rámci pilotního projektu proběhla naprostá většina plateb zcela bezproblémově," řekl online deníku Aktuálně.cz Petr Polák, vedoucí oddělení karet v Komerční bance.

V reakci na úspěšný zkušební provoz Komerční banka v pátek oznámila, že ve spolupráci s Visa Europe spustí v polovině letošního roku bezkontaktní mobilní platby pro telefony iPhone 4 a iPhone 4S s využitím ochranného rámečku iCarte od společnosti Wireless Dynamics.

Banka zpočátku nabídne jen limitovaný počet rámečků, ale v případě velkého zájmu slibuje jeho dostupnost pro všechny zájemce. Cenu zatím specifikovat nechce.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Máte iPhone? Ověřte si, jestli nemáte falešné peníze
Komerční banka mění ceník. Prošli jsme jej za vás
Druhá největší banka se rozšiřuje do chytrých telefonů

Zatím jen pilot

Česká spořitelna zhruba ve stejném období spustí pilotní projekt (testovat budou převážně zaměstnanci banky) mobilních plateb se stejným hardwarovým vybavením a stejně jako Komerční banka na něm bude spolupracovat se společností Visa Europe.

Rámeček iCarte obsahuje anténu a integrovaný zabezpečovací prvek Secure Element, v němž je mobilní karta Visa uložena. Tato karta pak pracuje s aplikací staženou z App Store tak, aby umožnila provádění plateb z telefonu iPhone.

Po aktivaci mobilní karty Visa mohou majitelé těchto telefonů začít nakupovat jednoduše tak, že spustí aplikaci a přiloží svůj přístroj iPhone k jakémkoli platebnímu terminálu, který akceptuje bezkontaktní karty.

Mobilní banka přečte i složenky

Obě banky dále oznámily, že nově svým klientům nabídnou také aplikace pro chytré telefony. Takzvaný smartbanking spustí dříve Česká spořitelna. Ta od 25. února 2012 nabídne aplikaci pro telefony iPhone.

Novinkou na trhu, kterou tato aplikace přinese, bude možnost přímého zaplacení složenek. Přes mobilní banku budou totiž klienti České spořitelny moci skenovat a zaplatit složenku. Aplikace převede číselné údaje na složence do platebního příkazu, který klient pouze potvrdí.

Komerční banka slibuje, že nabídne podobnou aplikaci (bez skenování složenek) v první polovině roku 2012. Ta má být dostupná nejen majitelům telefonů i Phone ale i chytrým telefonům s operačním systémem Android.

 

Právě se děje

Další zprávy