Druhá největší banka se rozšiřuje do chytrých telefonů

Petr Kučera Petr Kučera
3. 1. 2012 12:50
Ze čtyřky velkých bank dosud měla plnou obsluhu účtu přes mobilní aplikaci jen UniCredit
Aplikace pro smartbanking od ČSOB
Aplikace pro smartbanking od ČSOB | Foto: ČSOB

Praha - ČSOB a Poštovní spořitelna zahájily provoz aplikace smartbankingu, tedy internetového bankovnictví pro obsluhu financí přes chytré telefony a tablety.

Tuzemská bankovní dvojka avizovala novoroční start této novinky už na podzim a stává se tak zatím největší bankou, která podobnou službu zprovoznila.

Aplikace je zdarma dostupná pro systémy iOS (iPhone, iPad) a telefony Android (HTC či Samsung). Pro tablety Android nebo systém Windows Phone 7 má být aplikace dostupná později, ale ještě během letošního roku. 

Ze čtveřice velkých tuzemských bank dosud umožňovala plnou obsluhu bankovního účtu přes mobilní aplikaci zatím jen UniCredit Bank. V prosinci zprovoznila aplikaci také GE Money Bank.

Aplikaci pro chytré telefony sice nabízejí i Komerční banka a Česká spořitelna, ale zatím jen s omezenými funkcemi bez možnosti obsluhy účtu.

Progresivnější jsou v tomto směru menší banky jako Citibank nebo nováčci - Fio banka a Equa bank. Jen pasivní operace zatím umožňuje mBank

Služeb internetového bankovnictví ČSOB a Poštovní spořitelny nyní využívá přibližně 1,2 milionu klientů. "Teoretický počet uživatelů smartbankingu odhadujeme v řádu desítek tisíc uživatelů," očekává Martin Štýber, manažer vývoje finančních služeb ČSOB a Poštovní spořitelny.

Aplikace umožňuje například zadání platebního příkazu, zjištění zůstatku na účtu, vyhledání nejbližšího bankomatu či pobočky. Přihlášení probíhá obdobným způsobem jako u internetového bankovnictví, není potřeba osobně kontaktovat banku ani přepisovat identifikační číslo telefonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy