Druhá největší banka mění poplatky. Máme jejich přehled

Petr Kučera Petr Kučera
5. 12. 2011 6:00
Někteří klienti ČSOB a Poštovní spořitelny ušetří, jiní si připlatí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Klienty ČSOB a Poštovní spořitelny, druhé největší banky na českém trhu, čeká změna sazebníků. Obě značky změní poplatky od 1. února.

Poštovní spořitelna mimo jiné zruší poplatek za zrušení trvalého příkazu, sesterská ČSOB tak učinila už letos od listopadu. Patřily k posledním na trhu, kdo tento kritizovaný poplatek ještě účtovaly.

Obě značky dále mimo jiné omezí sankci za neoprávněnou reklamaci, klesne také "vstupní" poplatek za hypotéku. Poštovní spořitelna dále nabídne bezplatné vedení účtu klientům do 26 let věku.

Na druhou stranu zdraží cena za výběr z  bankomatů jiných bank v tuzemsku. Zvyšuje se také poplatek za papírové výpisy a platební příkazy podané na pobočce.

Na klienty ČSOB zároveň čeká bezpečnější, i když komplikovanější přihlášení do internetového bankovnictví.

Trvalý příkaz zrušíte zdarma

Poštovní spořitelna jako poslední z velkých bank přestane od února vybírat poplatek za zrušení trvalého příkazu či souhlasu s inkasem před datem splatnosti.

Zdarma bude nejen jejich zrušení, ale také změna - a to nejen při zadání přes internet, ale i na pobočce. Dosud lidé platí osm korun na internetu nebo 26 korun na pobočce, podnikatelé a právnické osoby platí na pobočce 30 korun.

ČSOB zavedla podobnou změnu už od listopadu. Bez poplatku lze příkazy zrušit jen po internetu, od února 2012 nově i přes telefon. Zrušení na pobočce přijde nadále na 40 korun.

Jak letos v létě upozornil online deník Aktuálně.cz, přinejmenším v některých případech (rušení celého účtu) byly tyto poplatky v rozporu se zákonem.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte podrobněji:
ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon
Další nezákonný poplatek bank? ČNB řeší trvalé příkazy

Za změnu trvalého i jednorázového příkazu nebo inkasa vybírá ČSOB i nadále přinejmenším šest korun, na pobočce čtyřicet.

Dražší výběr z cizích bankomatů

O pětikorunu víc oproti nynějšku zaplatí klienti ČSOB za výběr z bankomatů jiných tuzemských bank. Od února přijde na 35 korun.

Klienti Poštovní spořitelny dosud při výběru z cizích bank (mimo sesterské ČSOB) platili 26 korun, od února cena stoupne na 30 korun. Výjimkou je Era online účet, kde se dosavadní cena 39 korun nemění.

ČSOB a Poštovní spořitelna nyní provozují 824 bankomatů, tedy druhou nejširší síť v Česku. Více bankomatů má jen Česká spořitelna - téměř 1230.

Papírové výpisy a příkazy

Zájemci o zaslání papírového výpisu z účtu v Poštovní spořitelně od února příštího roku zaplatí 13 korun. Dosud to je 10 korun, v některých případech (První konto, Červené konto) dokonce zdarma.

Banka vysvětluje, že vyšší cena za tisk a zaslání papírového výpisu odpovídá nákladům. Klienti přitom mohou využívat bezplatné výpisy v elektronické podobě.

O dvě koruny na 18 korun stoupne od února cena za podání příkazu k úhradě, půjde-li o papírový tiskopis podaný na pobočce. Změna se dotkne soukromých i podnikatelských účtů, stejně jako neziskových organizací.

ČSOB zdraží i odchozí platby přes sběrný box nebo telefonní Linku 24, a to o pětikorunu na 20 korun. Ceny ostatních plateb se nemění.

Podobné služby přitom průběžně zdražují i ostatní banky. Zdůvodňují to právě vyššími náklady v porovnání s elektronickou formou.

Bezplatný účet pro mladé

Novým lákadlem Poštovní spořitelny bude bezplatné vedení účtu pro lidi do 26 let. I dosud sice měli zvýhodněný paušál, činil ale osm korun měsíčně.

Na nulový poplatek dosáhnou všichni klienti do 26 let bez ohledu na to, zda se jedná o studenty, pracující, či například maminky na mateřské dovolené. Banka slibuje, že není potřeba dokládat žádné potvrzení o studiu či podobné dokumenty.

Reklamace bez obav

U obou značek - ČSOB i Poštovní spořitelny - se zjednoduší i reklamace služeb.

Samotné podání reklamace sice bylo i dosud zdarma, ale například klientům Poštovní spořitelny pak hrozil poplatek 200 korun za "prošetření neoprávněné reklamace" nebo i 500 korun za „opakované přezkoumání neoprávněné reklamace".

Nově budou reklamace zdarma. Až na jednu výjimku, a to jsou platební karty.

V sazebníku ČSOB i Poštovní spořitelny nadále zůstane sankce za "neodůvodněnou reklamaci transakce kartou". ČSOB si nyní účtuje 300 korun, nově to má být "podle skutečných nákladů". Podle sazebníku ale půjde pouze o "zneužití reklamačního řízení". U Poštovní spořitelny hrozí stržení 200 korun.

Vstup do internetového bankovnictví

Na klienty ČSOB čeká bezpečnější, ale komplikovanější způsob přihlašování do internetového bankovnictví. Související poplatky se nemění.

Změna se dotkne lidí, kteří do samotné aplikace vstupují jen pomocí identifikačního čísla a PIN.

Po zadání těchto dvou údajů budou muset klienti nově zadat také devítimístný SMS klíč, přijde jim vždy na mobilní telefon. Tento klíč dosud zadávají jen při potvrzování jednotlivých transakcí.

Tento nový bezpečnostní prvek zprovozní banka v průběhu února, klientům jej aktivuje automaticky. Lidí, kteří nyní u transakcí nepoužívají SMS klíč nebo se přihlašují certifikátem na čipové kartě, se změna netýká.

Další únorové změny

Poštovní spořitelna nově zpoplatní zaslání SMS upozornění při přečerpání účtu, přijde na 10 korun.

Oba sazebníky reagují také na zavedení smartbankingu, tedy aplikace pro takzvané chytré telefony. ČSOB a Poštovní spořitelna ji chtějí spustit na začátku roku, za samotné zřízení a vedení služby nebudou vybírat žádný poplatek.

Klesnou také "vstupní poplatky" za takzvané zpracování hypotečního úvěru. Noví klienti tak od února zaplatí 0,4 procenta z výše poskytnutého úvěru, minimálně 2000 a maximálně 10 000 korun. Dosud obě značky vybíraly - s výjimkou časově omezených "akcí" - 0,6 procenta z výše úvěru, minimálně 4000 a maximálně 18 000 korun.

Tyto kritizované poplatky v posledních měsících snižují i ostatní banky.

Foto: Ludvík Hradilek
Podzimní změny poplatků:
ČSOB mění ceník. Ruší kritizovaný poplatek, jiné zdraží
Poštovní spořitelna mění ceník. Nepotěší majitele bytů
Plaťte dál. Banky chtějí poplatek v Německu nezákonný

Banka zavede i horní hranici pro poplatky za změnu předmětu zajištění nemovitosti, provedenou dodatkem ke smlouvě, nebo za prodloužení splatnosti předhypotečního úvěru.

Končí věrnostní program

Už k 31. prosinci ukončí Poštovní spořitelna svůj dosavadní věrnostní program, objednat dárky z katalogu je možné nejpozději ke stejnému datu.

K věrnosti klientů by nicméně mohlo pomoci přehledné porovnání změn v sazebníku, které jim Poštovní spořitelna tentokrát poskytla. Vysvětluje tam i důvody svých kroků.

Klienti ČSOB ani tentokrát takové porovnání nedostali. Stejně jako většina ostatních velkých bank tak klienty nutí, aby si změny jednotlivých položek v sazebníku porovnali sami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy