Kolik zaplatíte za vánoční hody? Zdražily brambory, vajíčka zlevňují v Česku více než jinde

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 12. 2015 7:02
Podle údajů o cenách, které zveřejnil Český statistický úřad, stojí štědrovečerní večeře pro čtyři osoby v průměru 317 korun. To je zhruba o 14 korun více než loni. Nákup surovin na vánoční cukroví naopak letos díky klesajícím cenám mléka a vajec vyšel levněji.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Za tradiční štědrovečerní večeři si české domácnosti připlatí v porovnání s minulým rokem jen minimálně. Za nákup kapra a surovin na bramborový salát dá čtyřčlenná rodina zhruba o 14 korun více než loni. Vyplývá to ze srovnání průměrných spotřebitelských cen, které sleduje Český statistický úřad (ČSÚ), a z modelového výpočtu Aktuálně.cz.

V porovnání s loňským rokem stojí více hlavně brambory. Zatímco loni stálo kilo brambor v průměru 9,8 koruny, letos je to 14,9 koruny. Za zdražení brambor může špatná úroda, kvůli které je jich nedostatek.

Z podobného důvodu stojí více i mrkev - půl kila zdražilo z loňských sedmi korun na 9,2 koruny. Dráž vyjde podle Státního zemědělského intervenčního fondu i například celer.

Kapr stojí podobně jako loni. Za kilogram dají letos spotřebitelé v průměru 87,2 koruny, tedy zhruba o korunu více než loni. Nejdráž vyjde tato ryba v Ústeckém kraji, kde za něj Češi jako v jediném českém kraji zaplatí v průměru více než stovku, konkrétně 102 korun. Nejlevnější je naopak v Jihočeském kraji, kde stojí 70,1 koruny. Zde může být nízká cena daná bohatou nabídkou - ve velkém se kapři loví právě v rybnících na Třeboňsku.

Na kolik zhruba vyjde štědrovečerní večeře pro čtyři lidi:

Položka 2014 2015
Kapr (3 kg) 259,1 Kč 261,5 Kč
2 vejce 6,6 Kč 5,9 Kč
Brambory (2 kg) 19,6 Kč 29,8 Kč
Mrkev (0,5 kg) 7 Kč 9,2 Kč
Cibule (1 - 2 ks) 2 Kč 2 Kč
Bílý jogurt (150 g) 8,5 8,6
Celkem 302,8 Kč 317 Kč

Pozn.: Cenu majonézy ČSÚ nesleduje. Celková cena se zároveň mění v závislosti na výběru surovin a jejich množství.

Češi, kteří si chtějí dát na Štědrý den vepřový řízek, zaplatí za maso méně než loni. Kilogramová kýta v prosinci roku 2015 stála v průměru 107 korun, zatímco před rokem to bylo 114 korun.

Vepřové dlouhodobě zlevňuje kvůli přebytku tohoto masa na evropském trhu. Na český trh se ale kvůli tomu tlačí levné maso z ostatních zemí Evropské unie, hlavně z Německa, Španělska, Polska a Belgie. "Ceny masa klesají v celé Evropě. V průměru se snížily za poslední rok o osm procent. Za poslední měsíc poklesly ceny o pět procent," uvádí analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Cukroví letos vyjde levněji

Méně letos Češi dali za suroviny na pečení cukroví. Například deset kusů vajec zlevnilo z 33,1 korun na 29,7 koruny. "Česká republika patří mezi země s nejvýraznější změnou směrem dolů. Dá se tedy říct, že se jedná o regionální anomálii," tvrdí Tomčiak. V celé Unii vejce meziročně zlevnila o pět procent (zatímco v Česku o 10 %), v Německu a Polsku jejich ceny naopak dokonce mírně stouply.

Podle agrárního analytika Petra Havla mohou být vejce levnější právě díky předvánočním akcím. "Domnívám se, že nižší spotřebitelská cena vajec je spíš dílem řetězců, které mezi sebou bojují o zákazníky. Nižší cena znamená více se prosadit na trhu," vysvětluje.

Cena za kilo čerstvého másla klesla ze 160 korun na 145 korun za kilo. Důvodem je v tomto případě levnější mléko, kterého je na evropském trhu letos přebytek.

Za ten mohou hlavně sankce, které platí od léta 2014. V rámci nich ruská vláda zakázala dovoz celé řady potravin z EU, včetně masa a mléčných výrobků. Podle Evropské komise sankce zasáhly 1,5 procenta evropské produkce mléčných výrobků a devět procent mléčných výrobků určených na vývoz. Kromě toho došlo na jaře ke zrušení mléčných kvót. Ty platily v EU déle než třicet let a každá členská země podle nich směla vyprodukovat jen určité množství mléka.

"V průměru jsou ceny mléka v EU meziročně nižší o 14 procent, ale v ČR jsou ceny nižší až o 18 procent. Na druhé straně je nutné uvést, že v letech 2012 a 2013 bylo mléko velmi drahé. Teď se ceny dostaly na dlouhodobý průměr," shrnuje Tomčiak.

Levnější ovoce a dražší víno

Exotické ovoce stojí letos v zimě podobně jako loni. Ve srovnání s koncem letošního léta ale zlevnilo, například pomeranče za 40 korun na 28,8 koruny za kilo.

Podle Tomčiaka je to díky většímu dovozu ze zahraničí. "Ceny ovoce i zeleniny jsou vždy ošidné, velmi rychle se mění, často o desítky procent třeba jen v průběhu jediného týdne," dodává navíc Havel. Podle něj záleží na tom, z jakých zemí se ovoce zrovna doveze.

Stejně tak se oproti roku 2014 prakticky nezměnila cena piva. Půl litru světlé lahvové desítky stojí v průměru 10,6 koruny. Víno je ale meziročně dražší. Cena za tři čtvrtě litru bílého vína se podle ČSÚ meziročně zvýšila ze 72 na 93 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy