Evropu zaplavilo mléko. Přebytek už poznáte i na ceně v obchodech, náklady přitom rostou

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 10. 2015 6:39
Ruské embargo na dovoz z EU a zrušení kvót na produkci v jednotlivých zemích. To jsou dva hlavní důvody, proč je v celé EU nadbytek mléka a jeho cena výrazně klesla. Tuzemským chovatelům přitom náklady rostou - po suchém létě je nedostatek krmiva, takže je podstatně dražší a navíc méně kvalitní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michaela Hasíková

Praha – Zhruba o čtvrtinu klesla během roku a půl cena mléka, za kterou jej vykupují mlékárny od chovatelů. Cenu sráží přebytek mléka v celé Evropě, jehož důvodem je jednak ruské embargo na dovoz mléka z EU a jednak dubnové zrušení kvót pro produkci mléka v jednotlivých členských zemích.

Koncová cena v obchodech klesala výrazně pomaleji, nicméně i tam už je „mléčná krize“ poznat. Oproti loňskému září nyní spotřebitelé nakupují mléko v průměru o 5,6 procenta levněji, říká Jiří Trexler z oddělení spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

Zatímco loni v září stál v tuzemských obchodech litr polotučného mléka v průměru 20,10 koruny, letos 18,89 koruny. Nejméně teď stojí v Karlovarském kraji, kde za něj spotřebitelé zaplatí 17,20 koruny, nejvíce v Plzeňském kraji (20,46 koruny), vyplývá z údajů ČSÚ.

"Současná nákupní cena mléka, kterou dostane prvovýrobce, tedy chovatel dojnic, od zpracovatele, tedy mlékárny, je okolo sedmi korun," říká výkonný ředitel Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR Jiří Motyčka. Podle šéfa společnosti ZOD Brniště Petra Kubíčka dokonce základní cena nyní klesla pod sedm korun za litr. Statistiky uvádějí za letošní srpen cenu 7,30 koruny, zatímco před rokem a půl 9,80 koruny.

Výkupní cenu v praxi určuje vždy mlékárna, s níž má výrobce předem nasmlouvané jen množství mléka, které jí dodá. "Mlékárna má na jedné straně strategický zájem o surovinu, na druhé straně je tlačena ekonomicky k tomu, aby profitovala," vysvětluje Kubíček.

Pokles cen je patrný i na celoevropské úrovni. Podle statistik Evropské unie dostávali loni v srpnu zemědělci od zpracovatelů v průměru 36,91 eura za sto litrů mléka, letos jen 29,7 eura.

Pro spotřebitele je zlevnění v obchodech nižší, protože konečná cena zahrnuje vedle ceny samotné suroviny také další náklady – například na zpracování, distribuci, skladování či obaly. Český statistický úřad uvádí, že k samotné výkupní ceně mléka si mlékárny přidají čtyři až pět korun a obchodníci dalších šest až sedm korun. Kromě toho je nutné započítat patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty, nemluvíme-li o zisku.

Ruské sankce i konec kvót

Na nižší ceny má vliv hlavně nadbytek mléka v celé EU. Za ten může jednak ruské embargo, které znemožnilo unijním firmám dovážet na ruský trh. Sankce podle Evropské komise zasáhly 1,5 procenta evropské produkce mléčných výrobků a devět procent mléčných výrobků určených na vývoz.

Dalším důvodem, proč je Evropa nyní "zaplavená" mlékem, je zrušení mléčných kvót od letošního dubna. Kvóty platily v Unii déle než třicet let, každá členská země podle nich směla vyprodukovat jen určité množství mléka – jinak jí hrozily sankce.

Za prvních sedm měsíců letošního roku došlo podle Eurostatu k největšímu meziročnímu růstu produkce mléka v Maďarsku a Irsku, následují Česká republika, Slovensko a Irsko. V ČR se výroba za sledované období zvýšila o 4,2 procenta. Pokud jde o nárůst jen po dubnovém zrušení kvót, tak například v Nizozemsku stoupla výroba mléka o sedm procent, uvádí tamní statistický úřad.

Podle Petra Kubíčka ze společnosti ZOD Brniště na zrušení kvót vydělají zemědělci, kteří dokážou stlačit výrobní náklady na minimum. "Ostatní budou muset s chovem skončit," varuje. Na vysokou nabídku mléka má dále podle něj vliv i to, že se výroba modernizuje a podmínky pro chov zvířat se zlepšují.

Cena by měla spíše růst

Ceny mléka klesají navzdory tomu, že by měly spíše růst. Krmiva pro dojnice je totiž letos kvůli suchému létu málo, jeho cena meziročně vzrostla – například seno podle ředitele Českého svazu chovatelů skotu Kamila Maláta zdražilo z běžných 250 až 300 korun na 500 až 700 korun za balík.

"Dále klesla kvalita těchto krmiv, zejména kukuřice. Rostliny mají málo nebo žádné palice, výživná hodnota je podstatně nižší proti běžným letům," dodává Motyčka s tím, že chovatelé tak musí do krmiva ještě doplňovat živiny.

Podle Kubíčka ze ZOD Brniště přitom krmivo představuje pro výrobce mléka zhruba polovinu nákladů. "Když je špatná úroda jako letos, tak cena kukuřice i ostatních krmiv letí nahoru o desítky procent. To je další zásadní ekonomická rána, se kterou se musíme vypořádat," říká.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy