Ceny v Česku nerostou, téměř nulová inflace překvapila i analytiky

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 9. 12. 2015 9:51
Maloobchodní ceny v listopadu stouply jen o 0,1 procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti letošnímu říjnu dokonce ceny klesly. Nejvýrazněji k tomu přispívají levnější pohonné hmoty i potraviny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Veronika Skálová

Praha - Inflace v Česku zůstává minimální, přestože Česká národní banka se už od listopadu 2013 snaží vytáhnout ji na dvě procenta. Potvrzují to dnešní čísla Českého statistického úřadu.

Maloobchodní ceny v listopadu stouply jen o 0,1 procenta v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti letošnímu říjnu, kdy byla meziroční inflace o desetinu procentního bodu vyšší, se tak růst cen dokonce ještě zpomalil. Analytik společnosti Citfin Jiří Šimek přitom připomíná, že ČNB počítala ke konci roku s inflací na úrovni 0,6 procenta.

Při porovnání listopadu s říjnem dokonce ceny klesly - o 0,4 procenta. Podle statistiků je to největší meziměsíční pokles od září 2013.

"Nikdo sice neočekával, že by inflace v listopadu rostla zásadně, ale hodnota 0,1 procenta je doslova překvapení," hodnotí listopadový výsledek analytik Home Credit Michal Kozub.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka ale pomalý růst cen pomáhá českým domácnostem. Díky nízkým cenám si totiž lidé mohou z výplaty koupit více zboží a služeb.

Zlevňují hlavně pohonné hmoty a potraviny

Na snižování inflace má dál vliv hlavně pokles cen v oblasti dopravy - pohonné hmoty meziročně zlevnily o 17,6 procenta. "Cena ropy na světových trzích dále klesá z důvodu rozhodnutí OPEC z minulého týdne neomezit svou produkci," vysvětluje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Za pomalým růstem cen stojí i zlevňování potravin a nealkoholických nápojů. Například cukr meziročně zlevnil o 20,9 procenta, mléko o 16,6 procenta, mouka o 15,1 procenta, vejce o 11,6 procenta a chleba o 4,1 procenta. Běžné pečivo zlevnilo o 1,2 procenta, nealkoholické nápoje o 2,8 procenta.

Naopak na růstu cen se nejvíce podílelo zdražování alkoholu a tabáku. Ceny tabákových výrobků vzrostly o 7,2 procenta a alkoholických nápojů o 1,9 procenta. Zvyšují se i ceny v oblasti bydlení. Ceny vodného rostly o 3,4 procenta, stočného o 2,8 procenta, tepla o 2,3 procenta a čistého nájemného o 1,1 procenta.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,8 procenta.

Ceny porostou pomalu i dál

Podle analytiků porostou ceny pomalu i v dalších měsících. "Nízká inflace Česko jen tak neopustí," předpokládá Novák, podle kterého se inflace i v dalších měsících bude pohybovat mezi nulou a jedním procentem - tedy výrazně pod cílem ČNB. "S návratem inflace na 2 procenta nepočítám dříve než v roce 2017," dodává. "V ekonomice se stále neukazují žádné zásadní inflační tlaky ze strany poptávky, které by inflaci dokázaly zvednout," souhlasí Kozub.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč ale připomíná, že kvůli nízké úrovni inflace nebude mít ČNB důvod v dohledné době měnit svoji měnovou politiku, v rámci které drží cenu eura na minimálně 27 korunách. "Očekávám, že ČNB opustí svůj kurzový závazek až v první polovině roku 2017," uvádí.

"ČNB tak příští týden opět zopakuje, že kurzový závazek bude ukončen spíše na přelomu let 2016/2017," předpokládá Seidler. Vzhledem k personálním změnám v bankovní radě ČNB v polovině příštího roku ale podle něj nelze v tuto chvíli považovat kurzový závazek pro druhou polovinu příštího roku za úplně jistý - alespoň do doby, než budou známí noví kandidáti do bankovní rady.

 

Právě se děje

Další zprávy