Muž z Ostravy chce odškodnění za znečištěné ovzduší, žaluje stát

ČTK ČTK
23. 10. 2015 14:38
Vladimír Burda z Ostravy chce odškodnění od ministerstva životního prostředí, žaluje úřad za nesprávný úřední postup a nečinnost. Poukazuje na zhoršení kvality života a snížení ceny nemovitostí. Česko mělo podle evropské směrnice vypracovat takzvané akční plány, dodnes ale prý neexistují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Eva Matějková

Praha - Ostravan Vladimír Burda, který se svou rodinou žije v městském obvodu Radvanice a Bartovice, se brání žalobou proti nadlimitnímu znečištění ovzduší. Po ministerstvu životního prostředí se domáhá finančního odškodnění za nesprávný úřední postup a nečinnost. Obrátil se proto na obvodní soud pro Prahu 10, kde podal žalobu na ministerstvo za nečinnost. 

Žaloba se podle advokáta Pavla Černého ze sdružení právníků Frank Bold Advokáti, které Burdu zastupuje, týká odškodnění za nemajetkovou újmu. Ta podle Černého vznikla tím, že je ovzduší znečištěné a úřady stále nevydaly účinná nápravná opatření.

"Domáhá se odškodnění za újmu, která mu tím vzniká. Je to zhoršení kvality života, snížení ceny nemovitostí, všechno to v souladu je oceněno jako újma, která tím stavem vzniká," řekl dnes Černý. Výši odškodnění nechtěl komentovat.

Burda se obává o zdraví své i celé rodiny. "Nečinnost úřadů a předstíraní, že se něco řeší, nám působí i psychické problémy, zejména beznaděj. Odstěhovat se však kvůli rodinným a ekonomickým důvodům nemůžeme," uvedl v tiskové zprávě.

Česko mělo podle evropské směrnice a zákona o ochraně ovzduší před jedenácti lety vypracovat takzvané akční plány. Ta obsahují krátkodobá opatření směřující ke zlepšení stavu ovzduší v co nejkratší době. Stát si sám stanovil lhůtu pro vydání plánů na 1. září 2014.

"Tyto plány dodnes neexistují a tak je pan Burda se svou rodinou, stejně jako další tisíce lidí, nucen žít v oblasti, kde jsou pravidelně překračovány hodnoty imisních limitů pro částice polétavého prachu a pro rakovinotvorný benzo(a)pyren," uvedlo sdružení Frank Bold Advokáti.

Evropská směrnice zavázala ČR při vstupu do EU k vydání akčních plánů a opatření, která povedou ke snížení znečištění v co nejkratší době. Povinnost nejdříve měly krajské úřady, po změně zákona o ochraně ovzduší přešla na ministerstvo životního prostředí. Občanské iniciativy a ekologové kritizují ministerstvo rovněž za chystané programy zlepšování kvality ovzduší.

Za nesprávný úřední postup a nezákonný zásah do práv lidí, kterých se nadlimitní znečištění ovzduší týká, označil dlouhodobou nečinnost úřadů i Krajský soud v Ostravě i Nejvyšší správní soud. Poškození proto mají podle Černého právo domáhat se náhrady.

Reakci ministerstva životního prostředí sháníme.

 

Právě se děje

Další zprávy