Kde se žije nejlépe? Nový žebříček světových měst

Ekonomika Ekonomika
19. 8. 2015 14:16
Srpnová studie Economist Intelligence Unit porovnala, jak se žije ve 140 městech světa včetně Prahy. S letošním hodnocením zahýbaly celosvětové nepokoje.
Praha skončila na 59. místě.
Praha skončila na 59. místě. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha - Australské Melbourne zůstává již pátý rok v řadě nejlepším městem pro život. Vyplývá to z aktuální analýzy Economist Intelligence Unit (EIU) spjaté s prestižním britským týdeníkem The Economist. Praha se ze 140 porovnávaných měst umístila na 59. příčce.

Na druhém místě - stejně jako loni - skončila Vídeň, třetí je kanadský Vancouver.

Žebříček porovnává kvalitu života v různých městech světa. Hodnotí tradičně klíčové faktory, jako je stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání a infrastruktura.

Pořadí Země
1. Melbourne (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Vancouver (Kanada)
4. Toronto (Kanada)
5. Adelaide (Austrálie)
5. Calgary (Kanada)
7. Sydney (Austrálie)
8. Perth (Austrálie)
9. Auckland (Nový Zéland)
10. Helsinki (Finsko)
10. Curych (Švýcarsko)
...
20. Berlín (Německo)
45. Budapešť (Maďarsko)
59. Praha (Česká republika)
63. Bratislava (Slovensko)
64. Varšava (Polsko)
...
138. Port Moresby (Papua-Nová Guinea)
139. Dháka (Bangladéš)
140. Damašek (Sýrie)

S letošním hodnocením měst zahýbaly celosvětové nepokoje. Teroristické útoky ve Francii či Tunisku, postup Islámského státu (IS) na Středním východě, střety na Ukrajině, ale také policejní brutalita či omezování demokracie v řadě míst světa oslabily globální bezpečnost, připomíná ve zprávě EIU.

Nejvíce si za posledních pět let pohoršily syrský Damašek, ukrajinský Kyjev a libyjský Tripolis. Damašek zároveň letos opět skončil na úplném dně žebříčku. Následuje ho bangladéšská Dháka a Port Moresby, metropole a přístav Papuy-Nové Guiney.

Podmínky pro život se naopak nejvýrazněji zlepšují v Harare v Zimbabwe (133. místo), v nepálském Káthmándú (124. místo) a v Dubaji (75. místo). O něco lépe v porovnání s předchozími roky se žije také obyvatelům Varšavy (64. místo) a Bratislavy (63. místo), vyplývá z analýzy. Špičku žebříčku pak tradičně ovládají především kanadská a australská města.

Před Prahou je v letošním žebříčku například Berlín, který je podle EIU dvacátý nejpříhodnější pro život, ale také maďarská Budapešť (45. místo). Za českou metropolí naopak kromě Bratislavy či Varšavy skončil také Peking (69. místo) či Moskva (81. místo).

 

Právě se děje

před 6 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy