Kde se žije nejlépe? Nový žebříček světových měst

Ekonomika Ekonomika
19. 8. 2015 14:16
Srpnová studie Economist Intelligence Unit porovnala, jak se žije ve 140 městech světa včetně Prahy. S letošním hodnocením zahýbaly celosvětové nepokoje.
Praha skončila na 59. místě.
Praha skončila na 59. místě. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha - Australské Melbourne zůstává již pátý rok v řadě nejlepším městem pro život. Vyplývá to z aktuální analýzy Economist Intelligence Unit (EIU) spjaté s prestižním britským týdeníkem The Economist. Praha se ze 140 porovnávaných měst umístila na 59. příčce.

Na druhém místě - stejně jako loni - skončila Vídeň, třetí je kanadský Vancouver.

Žebříček porovnává kvalitu života v různých městech světa. Hodnotí tradičně klíčové faktory, jako je stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání a infrastruktura.

Pořadí Země
1. Melbourne (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Vancouver (Kanada)
4. Toronto (Kanada)
5. Adelaide (Austrálie)
5. Calgary (Kanada)
7. Sydney (Austrálie)
8. Perth (Austrálie)
9. Auckland (Nový Zéland)
10. Helsinki (Finsko)
10. Curych (Švýcarsko)
...
20. Berlín (Německo)
45. Budapešť (Maďarsko)
59. Praha (Česká republika)
63. Bratislava (Slovensko)
64. Varšava (Polsko)
...
138. Port Moresby (Papua-Nová Guinea)
139. Dháka (Bangladéš)
140. Damašek (Sýrie)

S letošním hodnocením měst zahýbaly celosvětové nepokoje. Teroristické útoky ve Francii či Tunisku, postup Islámského státu (IS) na Středním východě, střety na Ukrajině, ale také policejní brutalita či omezování demokracie v řadě míst světa oslabily globální bezpečnost, připomíná ve zprávě EIU.

Nejvíce si za posledních pět let pohoršily syrský Damašek, ukrajinský Kyjev a libyjský Tripolis. Damašek zároveň letos opět skončil na úplném dně žebříčku. Následuje ho bangladéšská Dháka a Port Moresby, metropole a přístav Papuy-Nové Guiney.

Podmínky pro život se naopak nejvýrazněji zlepšují v Harare v Zimbabwe (133. místo), v nepálském Káthmándú (124. místo) a v Dubaji (75. místo). O něco lépe v porovnání s předchozími roky se žije také obyvatelům Varšavy (64. místo) a Bratislavy (63. místo), vyplývá z analýzy. Špičku žebříčku pak tradičně ovládají především kanadská a australská města.

Před Prahou je v letošním žebříčku například Berlín, který je podle EIU dvacátý nejpříhodnější pro život, ale také maďarská Budapešť (45. místo). Za českou metropolí naopak kromě Bratislavy či Varšavy skončil také Peking (69. místo) či Moskva (81. místo).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy