Kde se žije nejlépe? Nový žebříček světových měst

Ekonomika Ekonomika
19. 8. 2015 14:16
Srpnová studie Economist Intelligence Unit porovnala, jak se žije ve 140 městech světa včetně Prahy. S letošním hodnocením zahýbaly celosvětové nepokoje.
Praha skončila na 59. místě.
Praha skončila na 59. místě. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha - Australské Melbourne zůstává již pátý rok v řadě nejlepším městem pro život. Vyplývá to z aktuální analýzy Economist Intelligence Unit (EIU) spjaté s prestižním britským týdeníkem The Economist. Praha se ze 140 porovnávaných měst umístila na 59. příčce.

Na druhém místě - stejně jako loni - skončila Vídeň, třetí je kanadský Vancouver.

Žebříček porovnává kvalitu života v různých městech světa. Hodnotí tradičně klíčové faktory, jako je stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání a infrastruktura.

Pořadí Země
1. Melbourne (Austrálie)
2. Vídeň (Rakousko)
3. Vancouver (Kanada)
4. Toronto (Kanada)
5. Adelaide (Austrálie)
5. Calgary (Kanada)
7. Sydney (Austrálie)
8. Perth (Austrálie)
9. Auckland (Nový Zéland)
10. Helsinki (Finsko)
10. Curych (Švýcarsko)
...
20. Berlín (Německo)
45. Budapešť (Maďarsko)
59. Praha (Česká republika)
63. Bratislava (Slovensko)
64. Varšava (Polsko)
...
138. Port Moresby (Papua-Nová Guinea)
139. Dháka (Bangladéš)
140. Damašek (Sýrie)

S letošním hodnocením měst zahýbaly celosvětové nepokoje. Teroristické útoky ve Francii či Tunisku, postup Islámského státu (IS) na Středním východě, střety na Ukrajině, ale také policejní brutalita či omezování demokracie v řadě míst světa oslabily globální bezpečnost, připomíná ve zprávě EIU.

Nejvíce si za posledních pět let pohoršily syrský Damašek, ukrajinský Kyjev a libyjský Tripolis. Damašek zároveň letos opět skončil na úplném dně žebříčku. Následuje ho bangladéšská Dháka a Port Moresby, metropole a přístav Papuy-Nové Guiney.

Podmínky pro život se naopak nejvýrazněji zlepšují v Harare v Zimbabwe (133. místo), v nepálském Káthmándú (124. místo) a v Dubaji (75. místo). O něco lépe v porovnání s předchozími roky se žije také obyvatelům Varšavy (64. místo) a Bratislavy (63. místo), vyplývá z analýzy. Špičku žebříčku pak tradičně ovládají především kanadská a australská města.

Před Prahou je v letošním žebříčku například Berlín, který je podle EIU dvacátý nejpříhodnější pro život, ale také maďarská Budapešť (45. místo). Za českou metropolí naopak kromě Bratislavy či Varšavy skončil také Peking (69. místo) či Moskva (81. místo).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy