reklama
 
 

Krachy firem: Drobní věřitelé oslabí, předběhne je stát

10. 5. 2011
Změna zákona o DPH přináší nečekané důsledky v insolvenčním řízení

Praha - Šance drobných věřitelů, že dostanou zaplaceny své pohledávky v insolvenčním řízení, se opět snížila. Díky novele zákona o DPH totiž posílilo přednostní postavení státu při dělení majetku dlužníků.

Dosud prakticky neznámý důsledek způsobila paradoxně úleva, kterou novela od 1. dubna přinesla plátcům DPH. Pokud jim za zboží a služby dluží firma, která se ocitla v úpadku, mohou po státu požadovat vrácení této daně. (Podrobněji jsme o novele psali zde).

Tato změna na jednu stranu pomůže věřitelům, povinným platit DPH, tedy zejména větším společnostem. Na druhou stranu se tím však sníží celkový „balík peněz", které v krachující firmě zůstanou k rozdělení pro všechny věřitele.

Podle insolvenčního zákona se totiž přednostně uspokojují pohledávky státu, typicky dluhy na daních či pojistném. „Takže právě tím, že stát za dlužníka vrátí DPH, stane se jeho přednostním věřitelem," vysvětluje advokát Michal Žižlavský, předseda rady expertů Asociace insolvenčních správců.

Žižlavský připomíná, že více než v devadesáti procentech případů nemá firma v úpadku dostatečný majetek na to, aby byli plně uspokojeni všichni věřitelé. Nejlépe na tom jsou takzvaní zajištění věřitelé - typicky banky, které se uspokojí prodejem zástavy.

Silnější postavení státu tak postihne všechny takzvané nezajištěné věřitele kromě státu, zejména však drobné věřitele. Ti totiž nemohou počítat s podobnou kompenzací jako větší firmy, kterým stát v první fázi vrátí DPH.

Podle Žižlavského přitom lze očekávat, že se věřitelé s tímto posílením státu na jejich úkor nesmíří. Lze také očekávat popírání přednostního pořadí pohledávek státu ze strany insolvenčních správců. 

„Novela zákona o DPH je totiž v rozporu s insolvenčním zákonem, konkrétně se zásadou, aby všichni věřitelé měli šanci na alespoň poměrné uspokojení své pohledávky a žádný z nich nebyl nespravedlivě poškozen," domnívá se Žižlavský.

V praxi tedy bude záviset na soudech, jak tyto spory začnou rozhodovat. O dosud málo známém důsledku novely nyní diskutují jen někteří advokáti a soudci, v konkrétním případě se zatím zřejmě ještě neprojevila.

autor: Petr Kučera | 10. 5. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama