Podnikatele čeká přísnější DPH, platit má i odběratel

Petr Kučera Petr Kučera
3. 4. 2011 17:45
Změny míří proti daňovým únikům, ale je mezi nimi také úleva
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatelé už nebudou muset platit daň z přidané hodnoty za zboží a služby dodané některým firmám, které jim za ně do určité doby nezaplatí.

Současně však bude za nezaplacenou DPH ručit - za stanovených podmínek - kromě dodavatele také odběratel. Zpřísní také řada dalších dosavadních pravidel.

Novela, která má ulevit některým podnikatelům a současně omezit daňové úniky, je účinná od dubna.

Samotné sazby DPH tato novela ještě nemění, vláda ji plánuje zvýšit až od roku 2012.

Konec placení DPH za dlužníky

Věřitelé, jejichž pohledávka není dlouhodobě zaplacena, budou oprávněni provést opravu výše daně na výstupu.

Základní podmínkou je, že proti dlužníkovi bylo zahájeno insolvenční řízení a pohledávka vznikla nejpozději šest měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku.

"Věřitel a dlužník však nesmí být takzvanými spřízněnými subjekty," říká Martin Diviš ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Petr Toman ze společnosti KPMG dodává, že vrácení daně bude možné jen ve lhůtě do tří let od konce zdaňovacího období, ve kterém vznikla povinnost ji zaplatit.

Ručí i odběratel

Současně však bude za nezaplacenou DPH ručit - za stanovených podmínek - kromě dodavatele také odběratel. Novinka se týká jen tuzemských plátců.

Pokud daň neodvede plátce, který plnění poskytl, pak může být vymáhána na příjemci. Postačí přitom takzvaná nevědomá nedbalost - tedy když příjemce vzhledem k okolnostem měl a mohl vědět, že tyto skutečnosti (neodvedení daně dodavatelem) nastanou.

"Důkazní břemeno leží na finančním úřadu. Ten tedy musí prokázat, že příjemce věděl, měl nebo mohl vědět, že DPH nebude plátcem odvedena," zdůrazňuje ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podobné pravidlo podle něj funguje v dalších 17 zemích Evropské unie.

Institut ručení se podle Diviše uplatní také v situaci, kdy se sjednaná úplata za zdanitelné plnění zjevně odchyluje od ceny obvyklé a účastníci transakce nejsou schopni prokázat ekonomické opodstatnění této odchylky.

Kdy zaplatí přímo příjemce

"Dalším z opatření v boji proti daňovým únikům je zavedení režimu přenesení daňové povinnosti u zdanitelných plnění s místem plnění v tuzemsku na příjemce plnění, takzvaný lokální reverse-charge," říká Diviš.

Lokální reverse-charge dosud platí pro dodání zlata, od dubna bude rozšířen i na obchodování s emisními povolenkami a dodání šrotu. Od 1. ledna 2012 se pak rozšíří i na poskytování stavebních a montážních prací.

Ministerstvu financí se však zatím nepovedlo dojednat s Evropskou komisí výjimku pro prodej benzinu a nafty - jednu z oblastí, kde dochází k největším daňovým podvodům.

Novela rovněž zavádí pravidlo, že plátce daně si může započíst zaplacenou daň až v okamžiku, kdy dostane daňový doklad. Pokud by například podnikatel dostal zboží 31. prosince, ale daňový doklad až 5. ledna následujícího roku, musel by odpočet uplatňovat až v aktuálním zdaňovacím období, tedy v lednu nebo případně prvním čtvrtletí.

Kvůli spotřební dani se zhorší cash-flow

Při prodeji výrobků podléhajících spotřební dani, které se nacházejí v režimu podmíněného osvobození od daně, se do základu DPH nově zahrne také spotřební daň.

"Jelikož v některých případech spotřební daň tvoří téměř polovinu ceny výrobku, může mít tato změna velmi negativní vliv na cash-flow pro řadu společností," dodává Diviš.

Mění se také pravidla pro opravu základu daně a opravný daňový doklad - nově už ve všech případech půjde o povinnost, nikoliv jen možnost.

Od dubna se zpřísňují i pravidla pro uplatnění nároku na odpočet, například u nemovitostí, obchodních vzorků a reklamních předmětů nebo při používání majetku pro firemní i soukromé účely.

Novela také snižuje limit pro daňové osvobození zásilek zaslaných z nečlenských zemí EU z dosavadních 150 na 22 eur (podrobnosti najdete v samostatném článku).

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte podrobněji:
Změny pro podnikatele: Vyšší odvody a tvrdší kontroly
Spěchejte, zboží z amerických e-shopů zdraží kvůli DPH
Daňové změny roku 2011: Povodňová daň i nová pokuta
 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy