Kalousek: Změny u daně z převodu jsou v Evropě běžné

ČTK ČTK
1. 2. 2013 16:55
Daň z převodu nemovitosti platí kupující v 16 státech EU, v Česku kupující ručí
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Daň z převodu nemovitosti platí kupující tak, jak to v novém zákonu prosazuje ministerstvo financí, v 16 státech EU. Jde například o Belgii, Francii, Maďarsku nebo Velkou Británii. Prodávající platí nyní daň kromě ČR pouze v Polsku a ve Slovinsku, uvedli to ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a jeho náměstek Ladislav Minčič (ODS).

Navíc má podle ministerstva financí placení daně kupujícím snížit administrativní zátěž a zmenšit riziko daňových nedoplatků.

Prodávající i kupující společně daň platí v Rakousku a Německu. V dalších zemích EU mají daně a poplatky různých charakter, například v podobě zpoplatnění právního úkonu nebo registračního poplatku.

ODS na počátku tohoto týdne uvedla, že nesouhlasí s návrhem ministerstva financí, aby daň z převodu nemovitosti platil v budoucnu kupující, nikoliv prodávající jako dosud. Zhoršilo by to prý přístup k novému bydlení a nutilo občany vyvádět úspory do zahraničí. V pondělí se na tom shodla výkonná rada ODS.

"Zákon a o dani z převodu nemovitosti musíme změnit, i kdybychom nechtěli, protože ho musíme dostat do souladu se změnami v občanském zákonu. V rámci toho zároveň chceme zákon udělat jednodušší a modernější," uvedl ministr.

I po zvýšení je sazba daně v normálu

Zákon například ruší i povinnost předkládat při přiznání daně znalecký posudek. Pokud ovšem lidé budou chtít posudek předložit, budou si moci náklady na něj přiznat jako položku, která základ daně sníží. V loňském roce si podle Minčiče vyžádaly vypracování znaleckých posudků na běžné převody nemovitostí z kapes občanů zhruba 115 milionů korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Daň z nemovitostí se blíží. Zde je přehled, co vás čeká
Daně letos plaťte na nové účty, vyzývá finanční správa
Daň z převodu nemovitostí se změní. Zaplatí kupující

Ministerstvo očekává, že letos na dani z převodu nemovitosti vybere devět až deset miliard korun, zatímco loni to bylo 7,7 miliardy korun. Důvodem je ale především zvýšení daně od letoška na čtyři procenta z původních tří. "V Evropě se tato sazba pohybuje od 0,5 procenta do 12,5 procenta. Naše výše se tak nijak nevymyká evropským zvyklostem," uvedl Minčič.

Návrh zákona navíc podle ministerstva rozšiřuje stávající osvobození na první nabytí bytů a rodinných domů od jakýchkoliv osob. Jedinou podmínkou je, že k převodu od této osoby dojde do dvou let od možnosti užívání stavby.

V rámci připomínkového řízení také podle ministerstva financí došlo k vypuštění navrhovaného zdanění převodů obchodních podílů na společnostech vlastnících nemovité věci. Stát by tedy neměl vybírat daň od firem, které změní majitele a přitom vlastní nemovitosti.

 

Právě se děje

Další zprávy