Co mohu získat, když se má smlouva stane neplatnou?
Jestliže soud potvrdí rozhodnutí finančního arbitra, měly by pojišťovny vracet klientům pojistné - tedy peníze, které už pojišťovně zaplatili, a případně i úroky z prodlení.
Pokud tedy máte pocit, že je pro vás smlouva nevýhodná, a rádi byste vše vzali zpět, může pro vás mít význam se také obrátit na finančního arbitra, případně sledovat rozhodnutí soudu u dvou zmíněných případů. V případě úspěchu pak můžete uzavřít novou smlouvu za výhodnějších podmínek nebo vrácené peníze využít jinak.
Snaha o zneplatnění se však může i vymstít. Stížnost u finančního arbitra lze sice podat zdarma a jednoduše on-line, pojišťovna se však může následně bránit u soudu. A to se může prodražit. Protistranami soudního sporu totiž budou pojišťovna a vy, což znamená soudní poplatky a výdaje za právní zastoupení (navíc hrozí, že v případě prohry budete hradit poplatky i protistraně). Ač se to na první pohled zdá nelogické, finanční arbitr nebude účastníkem řízení u soudu a nemusí tedy obhajovat své rozhodnutí.
I kdyby se vám podařilo dosáhnout zrušení smlouvy, může pak nastat problém s finančním úřadem. Zpětně by mohl požadovat zaplacení (dodanění) daňových výhod, které jste v minulosti na investiční životní pojištění uplatnili.