Výzkumníci se ptali lidí na ideální práci. Výsledky pak porovnali s představami firem

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
18. 6. 2022 16:19
Vedle atraktivní mzdy a pěkných benefitů chtějí zaměstnanci jistotu úvazku, pohodu na pracovišti a volnou pracovní dobu. Firmy jsou v nevýhodě, na trhu práce je málo uchazečů, takže aby nové získaly a starší si udržely, musí "připlatit". Za to ale také něco chtějí - spolehlivost a ochotu učit se novým věcem. Personalisté zkoumali, jaké jsou v krizové době představy lidí a firem o ideální práci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Není, kdo by pracoval

Nedostatek lidí na trhu práce není problém jen Česka. Celosvětově 75 procent zaměstnavatelů nemůže najít pracovníky s potřebnou kvalifikací, což je nejvíce za posledních 15 let. Firmy to začaly řešit digitalizací a robotizací. Všespásné to ale není. 

"Investovat do technologií a inovací, do robotizace představuje pro firmy tu snadnější část. Pro rychlou návratnost takových investic je důležité mít i zaměstnance, kteří si digitální technologie osvojí. Na každý dolar investovaný do technologií je potřeba dalších devět dolarů do byznys procesů a rozvoje lidí," uvádí průzkum ManpowerGroup. 

Proto jednou z dovedností, která bude zaměstnavateli hodně žádaná, je schopnost učit se novým věcem. Zvláště pak těm, které jsou spojené s moderními technologiemi. 

Jak uvádí Svaz průmyslu a dopravy, během následujících pěti let poroste podle 80 procent firem podíl zaměstnanců, od nichž budou podniky vyžadovat základní, uživatelskou, pokročilou i vývojářskou znalost digitálních technologií. Největší skok očekávají firmy u potřeby uživatelské znalosti. Vzroste i význam pokročilé znalosti. 

"Porozumění technologiím a jejich využívání bude dovednost, kterou budou firmy po zaměstnancích požadovat stále častěji, a to u všech profesí. Firmy budou po svých zaměstnancích také stále více vyžadovat i další měkké dovednosti," říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy