Kolik vydělají investice do bydlení: Je lepší koupit byt, či posílat peníze do fondů?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 7. 2019 6:15
O investicích do nemovitostí se dnes mluví jako o lukrativním byznysu. Někdo si pořídí byt, pronajímá ho a má zajištěný příjem z pronájmu. Někdo raději investuje pravidelně do nemovitostního fondu a dostává dividendy. Jaké jsou plusy a minusy obou variant, a která je výhodnější?
Finanční krize v roce 2008. Ilustrační snímek.
Finanční krize v roce 2008. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Co když přijde krize

Hodnota fondu může kolísat. Když jde nahoru, je to dobrá správa pro investora. Když ale klesá? To se stává, když na trhu dojde k událostem, které negativně ovlivňují ekonomiku.

  • Příkladem ze zahraničí může být například hlasování ve Velké Británii o brexitu, které mělo vliv i na hodnotu majetku mnoha tamních realitních fondů. Podobně se může projevit například ekonomická krize, kdy se firmám hůře daří a přistupují k rozpočtovým škrtům, třeba i v oblasti nájemného.

"Riziko v řádu zhruba do 20 procent je podle mého pohledu stále zajímavé v porovnání s průměrnými ročními výnosy okolo čtyř procent, které jsou tyto fondy schopny dodat. Vezmeme-li si doporučený investiční horizont na úrovni okolo 5 let (ale i více), tak by na tom klient neměl být hůře než na počátku investice, a to i bez garancí. A když se mu bude dařit, může být na po pěti letech naopak o těchto 20 procent bohatší," doplňuje Pech z Broker Trust.

"Nemovitostní aktiva jsou méně likvidní, může tak v důsledku nepříznivého vývoje likvidity majetku ve fondu dojít k vypořádání žádosti o zpětný odkup až v maximální lhůtě 6 měsíců, či může v krajním případě omezení likvidity samotných podílových listů dojít i k pozastavení jejich odkupu na dobu až dvou let. Investor by tedy měl mít vždy k dispozici jiná likvidní aktiva, než jsou investice do realitního fondu," radí Hannah Victoria Marklin z investiční společnosti ZFP Investments, která spravuje realitní fond.

  • U tohoto fondu je minimální vstupní investice 3000 Kč a minimální následná investice ve výši 500 korun měsíčně. Minimální doba investice je 5 let.

Co se týká ideální měsíční úložky je jí prý těžké vypočítat: "To je individuální a závislé na ekonomické situaci, respektive finančním zázemí, investičních cílech jednotlivých investorů spolu s posouzením jejich investičních cílů, odborných znalostí a zkušeností potřebných pro pochopení souvisejících rizik, tedy zejména toleranci k riziku a schopnosti nést případné ztráty," uvádí Hannah Victoria Marklin. Typický investor je podle ní spíše konzervativní.

Na ochranu investic ve fondech se nevztahují žádné záruční systémy jako je tomu v případě bank či obchodníků s cennými papíry.

"K ochraně těchto investic přispívá regulace tím, že ukládá, aby majetek v podílových fondech byl oddělený od majetku jeho obhospodařovatele (investiční společnosti), upravuje způsob nakládání s majetkem fondu, kontrolní činnost nad dodržováním povinnosti při nakládání s majetkem fondu svěřuje depozitáři fondu s tím, že na činnost těchto subjektů dohlíží Česká národní banka," vysvětluje Hannah Victoria Marklin.

  • Minusem jsou u fondů vstupními poplatky a případné riziko ztráty investovaných prostředků v případě negativního vývoje dané investice. Naopak výhoda je v tom, že investice do nemovitostních fondů nepodléhají dani z příjmu.

"To platí v případě fyzických osob, které odkoupí v daném roce cenné papíry (včetně podílových listů) v objemu 99 999,99 Kč nebo které odkoupí v daném roce cenné papíry za 100 000 Kč a více a tyto finanční prostředky byly zainvestovány po dobu 36 měsíců a výše. Vzhledem k poměrné složitosti těchto operací je dobré tuto záležitost vždy konzultovat s daňovým poradcem nebo s odborníkem z nemovitostních fondů," vysvětluje Martin Skalický, ředitel Fondu kvalifikovaných investorů Edulios.

 

Právě se děje

Další zprávy