Kolik vydělají investice do bydlení: Je lepší koupit byt, či posílat peníze do fondů?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 7. 2019 6:15
O investicích do nemovitostí se dnes mluví jako o lukrativním byznysu. Někdo si pořídí byt, pronajímá ho a má zajištěný příjem z pronájmu. Někdo raději investuje pravidelně do nemovitostního fondu a dostává dividendy. Jaké jsou plusy a minusy obou variant, a která je výhodnější?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Byt je jen váš

Pořízení investičního bytu přímo má podle Veroniky Vránové, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting dvě nesporné výhody:

  • Ceny nemovitostí dlouhodobě spíše rostou a nemovitost nese výnos v podobě nájemného. "Samozřejmě se jedná o investici a ta má i svá rizika, a proto je důležité před nákupem bytu na pronájem vše pečlivě zvážit," říká Vránová. 

Lokalita - Vránová radí nákup ve větším městě s dobrou infrastrukturou a obsáhlou občanskou vybaveností. Vhodná je i blízkost kancelářských komplexů. Právě o takovéto lokality je totiž podle ní mezi nájemníky většinou největší zájem. Zároveň by byt měl být v dobré dojezdové vzdálenosti majitele. Občas je potřeba nemovitost zkontrolovat nebo vyřešit nějaký problém. 

Nájemník - záleží na velikosti bytu. O byty velikosti 1+1 se většinou zajímají singles, studenti či ovdovělí senioři. Naopak o větší byty rozlohy 2+1 či 3+1 už budou mít zájem páry, rodiny s dětmi či skupiny studentů. Každá skupina nájemníků má své přednosti, ale i minusy. U studentů je pravděpodobnost fluktuace nejvyšší, naopak senioři mohou být dlouhodobými a vděčnými nájemníky. U singles či studentů musíme počítat s tím, že nájem je pro ně většinou jen přechodným řešením situace.

"Správným krokem je si nemovitost před koupí nechat odborně zkontrolovat a zjistit si případné nedostatky. Podle toho, komu chcete byt pronajímat, byste ho měli mít vybavený. Nepotřebujete mít vše designové a podle nejnovějších trendů, to během let pronájmu stejně vezme za své. Ideální je nemovitost po rekonstrukci se zánovním standardním vybavením," dodává Vránová.

Investiční byt můžete pořídit z vlastních úspor či za pomoci půjčky, nejčastěji pak za použití hypotečního úvěru. Nájemné by mělo pokrývat právě splátku hypotéky a náklady spojené s nemovitostí.

Při koupi je nutné brát na vědomí, že musíte disponovat určitými vlastními úsporami, abyste na úvěr vůbec dosáhli. Naspořené prostředky by měly tvořit nejméně 20 % ceny bytu. 

  • Pravidelnými výdaji, které budete platit po celou dobu, jsou pojištění nemovitosti a daň z nemovitosti. Tyto výdaje se platí ročně a jsou určeny dle lokality a velikosti bytu, měsíčně pak vychází průměrně kolem 200 korun.

Je potřeba také zohlednit příspěvky do fondu oprav, které nelze ze zákona požadovat po nájemci. V praxi je běžné, že plyn a elektřinu či poplatky za televizi, rozhlas a internet mají nájemci napsané na sebe.

Může se stát, že byt nebude obsazený po celou dobu. V nákladech tedy počítejte průměrně s jedním neobsazeným měsícem za rok, kdy musíte platit hypotéční splátku a náklady na služby.

"Pozor tedy na to, že výnos z bytu nepočítáme jen jako nájem - hypotéka = zisk. Do vzorce je třeba zahrnout i řadu další poplatků a nákladů spojených s vlastnictvím nemovitosti," varuje odbornice. 

 

Právě se děje

Další zprávy