Praha - Česká národní banka možná přistoupí k přísnější regulaci prodejů hypoték ještě předtím, než na to získá silnější nástroje vynutitelné zákonem.
Zpřísnění může spočívat v zavedení dvou nových úvěrových kriterií - maximální výši zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu (debt to income) a maximální měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (debt service to income).
"V současnosti uvažujeme, že bychom maximální limity na tyto dva ukazatele zahrnuli do našeho doporučení bankám," uvedl člen bankovní rady ČNB Marek Mora pro deník E15.
Z Morova vyjádření vyplývá, že snahou ČNB je, aby dluh žadatele o hypotéku nebyl vyšší než osminásobek ročního příjmu a měsíční splátka všech dluhů nebyla vyšší než 40 procent jeho příjmu.
Dosud ČNB bankám formou doporučení stanovuje limit pro výši hypotéky vzhledem k hodnotě kupované nemovitosti. Od loňského dubna proto banky mohou bez omezení poskytovat hypotéky jen do 80 procent hodnoty nemovitosti. Maximálně mohou půjčit jen do 90 procent, ale podíl těchto hypoték nemá přesáhnout 15 procent z nově sjednaných smluv.
ČNB už v loňské zprávě o finanční stabilitě zmiňovala, že překračování limitů (osminásobku ročního příjmu u celkového dluhu žadatele a 40 procent měsíčního příjmu u měsíční splátky všech dluhů) je pro klienty a banky rizikové, a nedoporučila je poskytovat. Limity ale nebyly součástí doporučení ČNB, kterými by se banky měly řídit, jinak jsou vystaveny postihům regulátora.
Zda a kdy ČNB k dalšímu zpřísnění hypoték přistoupí, se můžeme dozvědět brzy. Nová doporučení ČNB zpravidla zveřejňuje v období, kdy vydává svou pravidelnou zprávu o finanční stabilitě, což je 12. června. Na jejich zavedení v minulosti banky dostávaly určité období, obvykle šest nebo devět měsíců.
Zavedení dalších přísnějších pravidel pro žadatele o hypotéky by se nemuselo dotknout lidí, kteří už hypotéku mají a budou ji chtít refinancovat v jiné bance. Už při projednávání novely zákona o ČNB, kterou chce centrální banka získat silnější nástroje na regulaci hypoték, totiž představitelé ČNB souhlasili s pozměňovacím návrhem rozpočtového výboru, aby se nová pravidla nevztahovala na refinancování.
V minulém volebním období se České národní bance nepodařilo zákon prosadit, ale nadále se o to snaží. "Jednání s ministerstvem financí jako spolupředkladatelem pokračují. Podle plánu legislativních prací vlády by novela měla být předložena vládě v září 2018. Účinnost se předpokládá od září 2019," říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.