Zdražování hypoték zrychluje, hlásí banky. Průměrný úrok stoupl na 2,46 procenta

pk pk
18. 4. 2018 0:01
Průměrný úrok u tuzemských hypoték letos v březnu stoupl na 2,46 z únorových 2,36 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Měsíční splátka dvoumilionové hypotéky, uzavřené na dvacet let, dosahuje zhruba 10 560 korun. Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostou. Za letošní první čtvrtletí banky uzavřely 24 316 smluv, což je sice méně než ve stejném období loňského roku (28 466 smluv), ale více než za předloňský leden až březen (23 069).
Vývoj průměrné úrokové sazby u nově sjednaných hypoték.
Vývoj průměrné úrokové sazby u nově sjednaných hypoték. | Foto: Fincentrum Hypoindex
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy