reklama
 
 

Expert na levnější volání kritizoval Kalouska. Neprošel

6. 9. 2012 18:33
Vláda překvapivě nejmenovala Roberta Pelikána do Českého telekomunikačního úřadu

Praha - Vláda ve čtvrtek překvapivě nejmenovala právníka Roberta Pelikána pátým členem rady Českého telekomunikačního úřadu. Experta na soutěžní právo přitom odborníci považovali za ideálního kandidáta, který by úřad zmodernizoval a nepřímo by pomohl ke snížení cen za telefonování v Česku.

Návrh na jmenování respektovaného odborníka přinesl do vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS, do jehož resortu Český telekomunikační úřad spadá. Podle neoficiálních informací by se právě Pelikán mohl stát dokonce novým předsedou úřadu, jehož dosavadnímu vedení vyčítá Kuba zkostnatělost a malou razanci při regulaci trhu ve prospěch spotřebitelů.

Podle serveru Česká pozice se proti jmenování Pelikána do rady ČTÚ postavil ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

"Při projednávání tohoto bodu vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek a upozornil členy vlády na obsah blogu, který Pelikán vedl na serveru iDnes," uvádí server.

Pelikán ve svých textech kritizoval vládní politiku, zejména ministra Kalouska a premiéra Petra Nečase. Například v dubnu letošního roku Pelikán publikoval na svém blogu článek s titulkem Také si myslím, že Kalousek má nakradeno.

Lobbing velkých hráčů?

„Kalousek doporučil ostatním ministrům Pelikánovy články prostudovat. Po výstupu ministra financí Kuba rozhodl, že návrh na jmenování Pelikána stáhne. Bude muset najít nového kandidáta," sdělil České pozici jeden z ministrů.

"Stojím si za tím, že Robert Pelikán by byl kvalitním členem Rady ČTÚ. Jsem ale součástí vlády jako většinového orgánu, a tak respektuji většinový názor," uvedl ministr Kuba pro Aktuálně.cz.

„Někteří vládní politici měli problém s tím, co psal Pelikán do svého blogu," řekl České pozici další vládní zdroj.

„Osobně jsem však přesvědčen, že za tímto rozhodnutím je silný lobbing velkých hráčů na telekomunikačním trhu, kteří lehli na všechny, aby Pelikán neprošel. Ještě včera večer chodily ministrům e-maily s detailně zpracovanými citacemi z jeho blogu, samozřejmě jen ty, které kritizují vládu. Někdo tomu věnoval dost času," dodal zdroj.

Čtěte také:
Čechům nevadí, že za volání platí víc, rozhodl úřad
Vodafone začne účtovat po vteřinách. Ale má to háček
Telefonování musí zlevnit. Vládě už došla trpělivost

Podle Kalouska je nutné rozlišit mezi kritikou a sprostou pomluvou. „Takových článků je poměrně hodně, ale to by nám ani tak nevadilo. Ale mám důležitější argument. Jestli je pan Pelikán přesvědčen, že vláda Petra Nečase strká velké peníze kmotrům a že ministr financí je zloděj, tak by se od takových lidí neměl vůbec nechat jmenovat do funkce," vysvětlil České pozici.

Hraje se o nového předsedu

Dvaatřicetiletý Pelikán se specializuje na soutěžní právo, přednáší na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Pracoval mimo jiné v mezinárodní advokátní kanceláři Linklaters, nyní provozuje vlastní praxi ve firmě Vrána&Pelikán.

Podle ministra Kuby měl Pelikán pomoci z ČTÚ vybudovat moderní regulační úřad, který bude určovat podmínky na trhu mobilního volání tak, aby více vyhovovaly zákazníkům. Ceny volání jsou podle něj v rámci Evropy stále moc vysoké.

Kuba již letos v březnu do rady nominoval novináře Ondřeje Malého. Předsedou rady je do příštího roku bývalý poradce vedení Českého Telecomu Pavel Dvořák, dalšími členy jsou bývalá náměstkyně ministrů financí a spravedlnosti Jana Fürstová a exministr dopravy Milan Šimonovský. Radní dostávají mandát na pět let.

autoři: Ekonomika, Petr Kučera | 6. 9. 2012 18:33

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama